35. Finále Plzeň o krok blíž k udržitelnosti

Zveřejněno v Kultura
Od - úterý, 2. srpen 2022 14:07
35. Finále Plzeň o krok blíž k udržitelnosti Zdroj: Festival Finále

Filmový festival Finále Plzeň, který se letos uskuteční 23.–28. září, každý rok přináší lidem co nejvíce kultury a zábavy, ale snaží se nezapomínat ani na přírodu. A letos více než kdy dřív.

“Festival děláme s láskou, ale zároveň si uvědomujeme, že v rámci jeho příprav i v jeho průběhu vzniká spousta věcí, které mají jen krátký život a brzy končí v koši. Proto hledáme cesty, jak produkovat co nejméně materiálů, které lze nahradit ekologičtější nebo elektronickou verzí. Věříme, že to uleví přírodě, i lidem, pro které se řada věcí zefektivní,” vysvětluje nové kroky ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Největší technologickou novinkou bude festivalová aplikace, ve které diváci najdou  novinky o aktuálním dění, festivalové noviny, kompletní program, ale i svůj osobní, který si sami sestaví z filmů, na které se chystají. Nahrajou se jim do ní i zakoupené vstupenky, které již nebude nutné tisknout, ale pouze se z telefonu naskenuje jejich kód. Nezapomíná se ale ani na ty, kteří nemají chytrý telefon. Stále bude možné získat klasické papírové lístky, ty ale budou tištěné na kompostovatelný papír.

Finále snižuje i množství propagačních materiálů, které tiskne. Například Industry Guide, což je programová brožura pro filmové profesionály, se rovněž přesune do mobilní aplikace. Festivalový magazín se již řadu let tiskne na recyklovaný papír a letos se o něco sníží i jeho gramáž. V rámci dopravy se zase co nejvíce využívají elektromobily.

A na co se můžete na Finále těšit co se týče programu? Chystá se celá řada premiér jako A pak přišla láska… od Šimona Holého v hlavní roli s Pavlou Tomicovou, třídílná minisérie Král Šumavy o legendárním převaděči v režii Davida Ondříčka, dokument Olgy Sommerové o Michaelu Kocábovi s podtitulem rocker vs. politik nebo komorní drama Spolu o autistickém chlapci, jeho sestře a matce, ve kterém excelují Štěpán Kozub a Veronika Žilková. Hlavní událostí bude zahajovací historický velkofilm Il Boemo o životě významného skladatele Josefa Myslivečka v podání Vojtěcha Dyka, který by měl na festival dorazit v čele početné tvůrčí delegace.

Mimo to bude Finále i letos propojeno s Festivalem vína, který se uskuteční v sadech před Měšťanskou besedou 23. a 24. září.