6 tipů, které je dobré vědět při stavbě ptačí budky

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - čtvrtek, 31. prosinec 2020 16:54
sýkora konadra plzen cz (2) ilustrační, pixabay

Ptáci jsou vítanou návštěvou naší zahrady. Pokud si přejete, aby u vás našli i domov, máte několik možností, jak jim zajistit vhodné podmínky. Co byste měli vědět, když se rozhodnete postavit ptačí budku?

  1. Foto: J. Novotný
    Druh ptáka

Rozhodněte se, jaký druh ptáka chcete, aby u vás hnízdil. Zahrádkáři často dávají přednost sýkorkám. Sýkory hnízdí dvakrát do roka a při každém hnízdění dokáží pochytat až jeden kilogram hmyzu.

  1. Velikost budky

Zvolte správnou velikost budky s ohledem na druh ptáka a jeho potřeby. Zamezíte tím překvapení, že se u vás usídlí např. špaček, kterého málokterý zahrádkář rád vidí na své zahradě. Důležité je přizpůsobit především prostor pro vlet.

Příklad:

Menší budka vhodná pro sýkoru modřinku nebo parukářku – vletový otvor 2,7 – 2,8 cm a hloubka dutiny 20 – 25 cm.

Větší budka pro sýkoru koňadru nebo babku – vletový otvor 3,3 – 3,4 cm a hloubka dutiny min 20 – 25 cm.

  1. Materiál

Nejhodnějším materiálem pro stavbu ptačí budky je dřevo. Ptákům připomíná jejich přirozený domov v dutinách stromů.

  1. Foto: J. Novotný
    Bidýlko

Vyvarujte se časté chyby a neumisťujte z vnější strany bidýlko. V tomto případě nepomáháte ptáčkům, ale jejich predátorům. Vhodnější umístění bidýlka je vnitřní část pod otvorem. Tam může usnadnit výlet z budky.

  1. Umístění

Věnujte pozornost správnému umístění hotové budky. Platí, že umisťujeme jednu ptačí budku na jeden strom. Více budek by od sebe mělo být vzdáleno alespoň 15 metrů. Zabráníte tak ptákům, kteří mají teritoriální chování, aby se navzájem vyháněli. Ptačí budku umístěte minimálně do výšky dva metry nad zemí a mimo větve. Snížíte tím riziko, že se na ptáčata dostane kočka a další predátoři.

  1. Nasměrování

V našich podmínkách je nejvhodnější nasměrování ptačí budky na jihovýchod. Snížíme tak riziko napršení do budky.