Africký rybařík se dočkal pomoci z Plzně, léčí si upálené křídlo

Zveřejněno v Z regionu
Od - úterý, 29. listopad 2022 11:09
Africký rybařík se dočkal pomoci z Plzně, léčí si upálené křídlo Foto: archiv DESOP

Záchranná stanice živočichů Plzeň (ZSŽ) pomáhá i na dálku, s žádostí o radu se na ni obracejí lidé i z druhého konce světa. Poslední takový případ se stal o víkendu, kdy vedoucímu Karlu Makoňovi přišla v sobotu zpráva od ženy, která sice pochází z Plzně, ale žije s přítelem v Africe, momentálně ve státě Sierra Leone. Popsala, že v pátek odchytili drobounkého barevného rybaříka, který si upálil křídlo.

„Narazil do skleněných dveří a spadl na gril. Vzali jsme ho domů, protože nemůže létat, jinak se ale zdá být v pořádku, jen jedno křídlo má opálené. Můžete poradit, jak se o takového ptáčka nejlépe postarat? Je to Afričan Pygmy Kingfisher, úplně asi ten nejmenší rybařík, který tady žije. Našla jsem si, že baští hmyz, což asi není problém nějaký nachytat, ale jak ho donutit, aby baštil, a jak mu zajistit ubytování, než se křídlo zotaví – pokud tedy je vůbec možné, aby dorostlo. Moc předem děkuji za případné rady,“ popsala Plzeňanka Andrea.

Podle přiložených fotografií Karel Makoň usoudil, že se opravdu nejspíše jedná o afrického nejmenšího ledňáčka – rybaříka, který je ještě menší než náš ledňáček. „Okamžitě jsem poslal fotografii doporučené ubikace i s bidélkem a další pokyny ohledně misky s vodou a krmením a za pár minut přišly z Afriky další snímky a podrobnosti,“ říká Makoň, který oceňuje, jak Plzeňanka přesně a dobře popsala událost, určila druh pacienta, ale také si hodně informací o rybaříkovi našla sama.

„Do hodiny byl rybařík ubytovaný i s nabídkou potravy, v tomto případě místního hmyzu,“ dodal Makoň, který s nadsázkou dodal, že má nyní problém vykázat tohoto pacienta do tabulek. „Tento ptačí druh v evidenci Národní sítě záchranných stanic ještě nikdo nezadal, ale ani se mi nezobrazuje možnost zadat stát Sierra Leone,“ směje se plzeňský ochránce ptactva.

Podobně na dálku poskytoval Karel Makoň rady i v létě, kdy se na něj v polovině července obrátil česky mluvící muž z Portugalska. „Koukám na obrovského, pravděpodobně poraněného racka, kterého jiní rackové pronásledují a shodili ho ze střechy sousedního domu. Co mám dělat?“ vzpomíná šéf ZSŽ.