Aktualizováno: Nové vedení Plzeňského kraje pomůže Sušické nemocnici

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 16. listopad 2020 23:06
nemocnice Sušice Foto: Nemocnice Sušice

Aktualizováno 22:05 Nové vedení Plzeňského kraje pomůže Sušické nemocnici, která patří městu. Zařízení má finanční i personální problémy. Příští týden začne fungovat pracovní skupina, která do tří měsíců zanalyzuje současný stav. Po tři měsíce bude kraj dávat městu 1,5 milionu korun měsíčně, což pokryje asi polovinu ztráty nemocnice. Po jednání vedení kraje s radou města Sušice jako valnou hromadou nemocnice a její dozorčí radou to řekla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).

"Pracovní skupinu chceme sestavenou mít do pátku, od pondělí začne pracovat," uvedla. Město určí člověka, který s ní bude spolupracovat. Komise zanalyzuje smlouvy s pojišťovnou, provozní náklady a personální a odborné zabezpečení nemocnice. Poté kraj předloží možné varianty řešení.

"Nemocnice buď zůstane městská a kraj bude přispívat na péči, jako dává na své nemocnice, nebo řekneme, za jakých okolností a v jakém rozsahu by byl kraj ochoten nemocnici převzít do Nemocnic Plzeňského kraje (skupina šesti krajských nemocnic)," uvedla.

Hejtmanka dodala, že radní města byli rádi, že se situace nemocnice bude řešit celkově, nikoliv jednorázovým příspěvkem. Vedení kraje požádalo sušickou radnici, aby apelovali na lékaře, ať ještě neodcházejí. "Aby nám dali tři měsíce, abychom jim mohli představit novou koncepci fungování této nemocnice," uvedla Mauritzová. Předseda krajského výboru pro zdravotnictví Richard Pikner (TOP 09) řekl, že pokud mají lékaři jasnou představu a víru v kraj, tak by měli stáhnout výpovědi.

Kraj by dal každý měsíc nemocnici 1,5 milionu Kč, podle hejtmanky je to polovina odhadované měsíční ztráty. "Město řeklo, že je schopno po tři měsíce tyto peníze dát také," uvedla.

Podle Mauritzové nemůže kraj tlačit na odvolání současného ředitele, kvůli němuž chce podle sušického radního a nového krajského náměstka hejtmana Pavla Haise (Piráti) odejít až devět z 25 lékařů. Hais s kolegou řídili nemocnici do poloviny září, kdy je rada města nečekaně odvolala. Poté odešlo několik lékařů a zavřela se lůžková chirurgie.

Podle hejtmanky má kraj zprávy, že si doktoři nerozumí se současným ředitelem. Sušičané i okolní obce, kteří by také mohly pomoci s financováním, chtějí situaci urgentně řešit.

Občanská iniciativa #ProNasiNemocnici chce zachování akutní lůžkové chirurgie, JIP nebo ARO a funkční plnohodnotné interny. Chce návrat obou odvolaných jednatelů a každý rok alespoň 25 milionů Kč z rozpočtu na provoz a vybavení. Za týden shromáždila iniciativa přes 2200 podpisů.

"Směr, kterým jsme se vydali, je správný. Jsem optimista a věříme, že nějaké řešení najdeme," uvedl starosta Petr Mottl (ODS). Jako nejlepší a systémové řešení vidí provozování nemocnice krajem.

"Během týdne se chceme sejít s lékaři a promluvit s nimi, aby stáhli výpovědi. Za příslibu finanční podpory kraje a toho, že se po třech měsících vyhodnotí stav a budou varianty řešení," řekl dnes Hais. Personální otázky se neprojednávaly. Nemocnici chtějí podle něj i Mottla zachovat všichni. Současný ředitel dnes podle Haise řekl, že lékaře na příští měsíc plně zajištěné nemá. "Finančně ano. Je tu podpora města a i možnost financování za pomoci banky," uvedl.

čtk