Americká ulice se znovu otevře pro auta. Má to ale háček!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 2. únor 2023 15:18
Americká ulice se znovu otevře pro auta. Má to ale háček! Foto: M. Osvaldová

Na dosud uzavřenou část Americké třídy se znovu vrátí osobní auta. Platnost současného omezení zabraňující průjezd ulicí automobilové dopravě bude nastavena pouze na denní dobu od 5 hodin ráno do 20 hodin večer. Dohodli se na tom zástupci stran (ANO, PRO Plzeň, Piráti a STAN) tvořící koalici ve vedení plzeňské radnice. Přes den ale zůstane ulice dál prioritně vyhrazena pro veřejnou dopravu. Změna začne platit nejdříve v horizontu několika týdnů. Tedy až v momentě, kdy ji schválí orgány města. Nejpravděpodobněji budou zastupitelé o Americké jednat na svém zasedání 23. března.

237391362 887784095427635 3665422522258498145 nČást Americké třídy se pro řidiče osobních aut uzavřela 23. srpna 2021. Motoristé od té doby nemohou projet od Škroupovy ulice po Resslovu ulici a v opačném směru od Goethovy ulice po ulici V Šipce. Do uzavřených částí Americké je povolen vjezd pouze vozům MHD, cyklistům, taxi, vozidlům IZS, zásobování a místní obsluze. Podle primátora Plzně Romana Zarzyckého (ANO) byl režim na Americké třídě tématem, na kterém se názory stran v koalici významně rozcházely. "Proto si velmi vážím toho, že jsme se dokázali domluvit. Finální řešení vnímám pozitivně. Připravujeme k němu celou řadu dalších kroků, u kterých věřím, že potěší chodce i řidiče,“ řekl Zarzycký.

Náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN) vidí pozitivum dohody o Americké v tom, že zůstane naplněn hlavní cíl předloni zavedeného opatření, a sice upřednostnění veřejné dopravy na Americké. „Jakkoli vnímám hlasy řidičů i některých kolegů v koalici, kteří omezení aut kritizovali, jsem rád, že vyslyšeli mé argumenty o tom, že po uzavření Americké se zde MHD přestala zpožďovat, veřejná doprava je zde rychlejší, v důsledku levnější, z čehož profitují desítky tisíc lidí, kteří tudy denně autobusy a trolejbusy projíždějí,“ řekl Aleš Tolar. K úplnému znovuotevření Americké nevidí důvod ani na straně řidičů aut. „Z denního sledování provozu vychází, že s omezením se již naučili žít a využívat objízdných tras. Kvůli uzavřené Americké tak žádné kolapsy nevznikají,“ řekl náměstek pro dopravu. Noční otevření dopravy přijal, protože nebude mít negativní vliv na MHD.

Právě noční otevření ulice kvituje radní pro bezpečnost Jiří Winkelhöfer (PRO Plzeň). Slibuje si od toho pozitivní vliv na vyšší bezpečnost. „Neutěšenou situaci v noci na Americké se snažíme řešit posílením policie a pozitivní vliv lze očekávat i od toho, že se zde zvýší v noci automobilový provoz,“ řekl Jiří Winkelhöfer.

“Pro Piráty je prioritou co nejlepší průjezdnost MHD. Jsem rád, že výsledný koaliční návrh naše požadavky splňuje. Jednotlivé investice budeme připravovat v maximální součinnosti s dalšími stranami tak, aby všechny změny proběhly hladce,” uvedl technický náměstek primátora Pavel Bosák.

238172989 354695809655785 4322135111694635500 nSoučástí kompromisní dohody o Americké je i to, že přes den bude v ulici efektivnější způsob postihování hříšníků porušujících omezení díky instalování kamerového systému s videoanalýzou projíždějících vozidel.

Zástupci koaliční stran se rovněž dohodli, že bude pokračovat příprava projektu stavební úpravy Americké třídy spočívající ve zrušení zastávkových zálivů, zmenšení šíře vozovky ve prospěch chodníků a ozelenění ulice. Realizována by měla být v letech 2024-2025. Teprve následně po provedení stavební úpravy bude znovu posouzen dopravní režim s ohledem na jeho vliv na MHD, bude zváženo případné rozšíření časové výjimky zákazu vjezdu aut i mimo noční hodiny na víkendy či části všedního dne, ale s potřebou nadále v úseku upřednostňovat a zachovávat především plynulost veřejné dopravy v době dopravních špiček.

Kromě tématu Americké koalice na plzeňské radnici v těchto dnech uzavírá jednání i o dalších cílech společného vedení města v započatém volebním období 2022-2026. Budou obsahem programového prohlášení, které se koalice zavázala zveřejnit nejpozději do konce února letošního roku.