Atletická Plzeň. Kraj postaví krytou halu u Sportovního gymnázia

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 15. listopad 2020 20:01
atletika, běh Foto: Marie Osvaldová

Plzeňský kraj postaví v příštím roce kryté atletické sportoviště u Sportovního gymnázia v Plzni-Skvrňanech. Investici za téměř 120 milionů Kč nezbrzdí ani stomilionové propady daňových příjmů kraje kvůli koronakrizi. Kromě 120metrové běžecké dráhy, sektorů pro vrhy, skoky do dálky a dalších umožní trénink skokanům do výšky, kteří musí jezdit do Prahy. Informovala o tom krajská radní Marcela Krejsová (ODS).

"Soutěž na tréninkovou halu už běží. Uzavřená bude v lednu nebo v únoru, protože jsme šli metodou Design & Build (forma veřejné zakázky), která je náročnější na podání přihlášky, protože (uchazeč) musí představit návrh i finanční náročnost realizace a také, kdy je schopen to kompletně dokončit s kolaudací," řekla Krejsová.

Minulé zastupitelstvo rozhodlo, že cena bude do 120 milionů Kč a kraj stavbu uhradí z rezervního fondu. "Neovlivní to běžné výdaje ani příjmy," řekla. Podle radní by soutěž mohla snížit cenu.

Stavba by v ideálním případě bez odvolávání soutěžitelů mohla začít na jaře. "Ušetří se výběr dodavatele, který se (v zakázce Design & Build) soutěží zároveň. Ale musí mít ještě lhůtu na projekt, protože detailní dokumentací se nikdo nezačne zabývat do doby, než bude vědět, že to skutečně bude realizovat," uvedla.

Halu včetně rehabilitace, sauny a místa pro rozcvičení slíbilo škole předminulé vedení kraje při stěhování gymnázia z Plzně-Slovan. Podle radní půjde o složitou železobetonovou stavbu, podobnou mostní konstrukci. Bude stát na pylonech nad parkovištěm, které postavilo město. Vysoká stavba u stadionu atletů nemá překážet ve výhledu.

Novou halu bude spravovat škola, která sestaví program pro své studenty a krajskou Akademii individuálních sportů. Budou tam trénovat i atleti z oddílů v Plzni i regionu. Hala by se dala využít také na akrobatické skákání na trampolínách.

Gymnázium s 600 studenty má velké úspěchy na šampionátech a Plzeň je jedním mála míst ČR bez krytého sportoviště pro atlety. Jediné sportovní gymnázium v kraji, mezi jehož absolventy patří fotbalisté Petr Čech a Vladimír Darida, střelkyně Kateřina Emmons, tenisté Andrea Hlaváčková a Jonáš Forejtek a běžec na lyžích Martin Jakš, se v září 2016 přestěhovalo do areálu učiliště ve Vejprnické ulici. Do úprav prostor školy a do nových sportovišť dal kraj jako zřizovatel 151 milionů Kč.

Kraj už dále staví tělocvičnu u tachovského gymnázia za 70 milionů Kč. "Do konce roku určitě prostavíme dotaci od ministerstva školství. A řešíme s nimi, že kolaudaci nebude možné udělat do konce roku či do konce ledna," uvedla Krejsová. Tělocvična ve městě chybí. Gymnázium si musí pro výuku pronajímat prostory základní školy a sportovní halu. Jde o jednoduchý objekt přilepený k budově gymnázia.

čtk