Kvůli dlouhodobému nedostatku pěstounů zesílil Plzeňský kraj kampaň zaměřenou na podporu náhradní rodinné péče. Cílem je nejen zvýšit počet pěstounů, ale také rozšířit povědomí veřejnosti o této problematice. Kampaň nově sjednocuje vizuální styl a přináší jednotnou komunikační linku směrem k veřejnosti. Ambasadorkou kampaně se stala první žena v čele Univerzity Karlovy v Praze, profesorka Milena Králíčková. Kampaň Plzeňského kraje Pěstuj budoucnost, která rozšiřuje povědomí o problematice pěstounství a upozorňuje na nedostatek pěstounů a pěstounek v regionu, se tento měsíc stala součástí celonárodního projektu se stejným cílem. V iniciativě, jež se uskuteční v posledním květnovém týdnu a vyvrcholí Bábovkovým dnem 31. května, sehraje hlavní roli právě oblíbené sladké pečivo.
Bábovka byla vybrána jako symbol rodiny. Člověka provází celým životem, evokuje klid, pohodu, domov. A prostřednictvím bábovek bude moci náhradním rodičům a všem, kteří jim pomáhají, poděkovat úplně kdokoliv. Jak?
V týdnu od 27. do 31. května stačí upéct, koupit, namalovat, vymodelovat, uplácat z písku nebo jinak vytvořit bábovku, vyfotit ji či natočit krátké video, a to vše pak v sobotu 31. května sdílet na sociálních sítích. Důležité je připojit hashtagy #diknahradnimrodinam, #babovkovyden a #pestujbudoucnost, díky nimž na sítích vznikne jedinečná bábovková galerie.
„Pěstounství je pro Plzeňský kraj velmi důležité téma a jeho potřeby jsme si dobře vědomi. Věřím, že se veřejnost zapojí a pěstounům ukáže, že jejich úlohu zná, a zároveň si přeji, aby téma díky této akci oslovilo co největší skupinu lidí,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Jan Bozděch.
Za Plzeňský kraj se Bábovkovému dni připojí i známé tváře z oblasti sportu, kultury nebo školství, a to včetně rektorky Univerzity Karlovy Mileny Králíčkové, která je ambasadorkou krajské kampaně Pěstuj budoucnost.
Plzeňský kraj dlouhodobě podporuje pěstounské rodiny nejen prostřednictvím informačních a propagačních materiálů, ale také formou volnočasových a kulturních aktivit. „Pořádáme výtvarné, literární, fotografické nebo filmové soutěže, ve kterých děti zachycují svůj život v pěstounských rodinách – svá dobrodružství i každodenní chvíle. Dále organizujeme setkání pěstounských rodin, spojená s kulturním programem či volnočasovou aktivitou,“ doplnil vedoucí odboru sociálních věcí Filip Zapletal. Zájemci o pěstounství mají možnost získat informace také na pravidelných Dnech otevřených dveří, které se konají každé první pondělí v měsíci od 16:00 v budově Krajského úřadu Plzeňského kraje.
Pěstounská péče představuje jednu z forem náhradní rodinné péče. Zákon rozeznává tři druhy: zprostředkovanou, nezprostředkovanou a přechodnou péči. Stát přispívá pěstounům na zajištění dítěte a zároveň poskytuje odměnu osobám, jimž bylo dítě svěřeno do péče. „Při výběru pěstounů je vždy kladen důraz především na zájem a potřeby dítěte,“ uvedl Bozděch.