Bernard se STAN ztrácí půdu pod nohama, v zastupitelstvu může citelně oslabit

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 13. říjen 2020 21:42
bernard Foto: Plzeňský kraj

Pořádně zamíchat kartami může při skládání krajské koalice hnutí Pro Plzeň, které šlo do voleb na kandidátce s Josefem Bernardem. Pokud totiž nezíská místo v krajské radě, z Bernardovy volební koalice odejde. Bernardovo uskupení by rázem oslabilo na pouhých pět mandátů a výrazně si zhoršilo vyjednávací pozici při jednání o složení krajské rady.

Plzeňský kraj stále nemá koalici. Pokud se ale o nějaké hovoří, je to především spojení ODS, TOP 09 a nezávislých starostů společně s Piráty a družinou exhejtmana za ČSSD Bernarda. Zatímco ODS a TOP 09 stojí na straně jedné, Piráti a Bernardova koalice na straně druhé.

Oba politické tábory už se předběžně domluvily na zastoupení v Radě Plzeňského kraje. Zatímco ODS s TOP 09 by měly patřit čtyři křesla, pětičlenná koalice kolem Josefa Bernarda, respektive hnutí STAN, by obsadila tři křesla a Piráti by pak měli jen dvě křesla.

Jenže Bernardův tábor nyní dostává velké trhliny. Brzy z něj totiž může odejít jedna ze stran, konkrétně hnutí Pro Plzeň. Rozložení sil se tak už brzy může výrazně změnit. Bernardova koalice čítá hnutí STAN, Zelené, Idealisty a hnutí Pro Plzeň – to mu nyní může dát sbohem.

„Hnutí STAN a PRO Plzeň by v předpokládané koalici mohly získat tři místa v Radě Plzeňského kraje. Avšak hnutí STAN si nárokuje všechny pozice radních pro své hnutí. To nepovažujeme za spravedlivé a korektní v návaznosti na skvělý volební výsledek,“ uvedlo hnutí Pro Plzeň.

Pokud by se tak reálně stalo a hnutí STAN by neustoupilo, Bernardova koalice by rázem přišla o dva mandáty, kterých by měla jen pět. Tomu by ale neodpovídalo plánované zastoupení v krajské radě, kde má být druhou nejsilnější stranou. S pěti mandáty by totiž byla až čtvrtým nejpočetnějším táborem v 45členném zastupitelstvu za hnutím ANO, ODS s TOP 09 a Piráty.

Zda nakonec hnutí STAN nabídne jedno místo v radě i hnutí Pro Plzeň, se kterým šlo do voleb na společné kandidátce, ukáží až následující hodiny nebo dny. Pokud se tak ale nestane a hnutí Pro Plzeň dá Bernardovi košem, zůstává otázkou, zda ODS s TOP 09 nebo Piráti nebudou požadovat větší zastoupení v krajské radě právě na úkor Bernardova uskupení.

Autor: kap