Boční vstup by byl nákladný. Plzeň vylepší komfort v divadle jiným způsobem!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 4. březen 2022 06:57
Boční vstup by byl nákladný. Plzeň vylepší komfort v divadle jiným způsobem! Foto: DJKT

Nové divadlo se otevřelo v září 2014 a už od začátku bylo ale terčem kritiky mimo jiné i kvůli tomu, že jsou místa pro vozíčkáře vyhrazena jen za posledními řadami v hledišti a dostupnost míst v předních řadách je pro invalidní občany téměř nemožná. Případný boční vstup ale nakonec město kvůli vysoké ceně zatím zavrhlo a přišlo s jiným řešením. Zlepší akustiku tak, aby byla kvalita zvuku totožná na všech místech, tedy i na těch určených pro handicapované.

"Vnímali jsme poptávku na zlepšení akustiky u určitých typů her a zároveň nový přístup bez bariér. Prověřovali jsme tzv. boční vstup, který se ukázal jako nákladný. Celá realizace by vyšla na 40-50 milionů," potvrdil náměstek primátora David Šlouf. Město tak hledalo jiné řešení. "Dobrali jsme se k tomu, že elektroakustickým dozvukem bychom vyřešili oba problémy. Zabudují se drobné reproduktory po celém divadle. Ať člověk sedí v jakékoli řadě, tak to bude autentické," podotkl. Podle něj je pravdou, že handicapovaní lidé měli trochu méně komfortní podmínky, než bylo záhodno. Oproti bočnímu vstupu jsou podle Šloufa náklady daleko nižší a pohybují se kolem částky 15, 8 milionu. Se samotnou realizací počítá město v době divadelní prázdnin.

Hledání cesty tak, aby handicapovaní byli umístění v první řadě, je podle náměstka komplikované z hlediska uživatelského komfortu. "Pokud budou chtít handicapovaní o přestávce využít občerstvení, museli by objet celé divadlo a vyjet výtahem na toalety a následně do bufetu. A celou cestu pak zase zpět. Takto nebudou muset složitě překonávat bariéry, všechno budou mít na jednom místě," prohlásil s tím, že by právě zlepšení zvuku mohlo znamenat konec hledání cesty, jak dál." Ale ukáže se až po realizaci," dodal Šlouf.