V kapse mám dvě stovky a nevím co bude dál! I tak mluví klienti plzeňské Sberbank

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 28. únor 2022 11:48
V kapse mám dvě stovky a nevím co bude dál! I tak mluví klienti plzeňské Sberbank Foto: M. Osvaldová

Nenápadná malá pobočka Sberbank CZ  v centru Plzně na Americké třídě – jindy tady nezaznamenáte větší pohyb lidí, to se ale v pátek změnilo. Právě od pátku, kdy banka odpoledne uzavřela všechny své pobočky, se tady desítky lidí pokouší vybrat své peníze a také zjistit, co bude dál s jejich účty.

Sberbank v neděli večer oznámila, že v pondělí se neotevřou její pobočky. Nefungují její karetní transakce ani internetové bankovnictví. Důvodem je zásadní odliv vkladů. Banka ale klienty uklidňuje, že vklady jsou pojištěné.

I v pondělí ráno se před bankou objevili lidé, kteří se pokoušeli se zdejšího bankomatu vybrat své peníze – všichni bohužel marně. „Potřebuji odeslat platby, asi měsíc člověk vyžije, ale máme hypotéku, všechny platby tady, od pátku se nemohu dostat k internetovému bankovnictví, abych peníze převedla jinam, jsem v hrozné situaci a nevím co bude dál. Volala jsem do banky, prý vyjednávají s Českou národní bankou a třeba budou peníze zamražené, nevím, je to zoufalá situace," řekla serveru Plzeň.cz před pobočkou mladá žena s dítětem hovořící s ruským přízvukem.

„Ani bankovní bartou v obchodě nezaplatíte situace je hodně kritická, hodně lidí tam mělo úspory, nelíbí se mi, jak se k tomu banka postavila, že od začátku říkala, že jsou omezené výběry. Největší problém teď pro mě je, že mám nastavené veškeré platby, jsou uložené v internetovém bankovnictví, kam já nemohu ani nahlédnout. Vůbec jsme se do banky nedovolal, je to jak špatný sen, mám v kapse poslední dvě stovky," dodává trochu rezignovaně mladý muž před plzeňskou pobočkou.

Česká národní banka podle nejaktuálnějších zpráv zahájila kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ. Důvodem je zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po napadení Ukrajiny Ruskem. V souvislosti s tím Česká národní banka vydala předběžné opatření, kterým bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů. Vklady klientů bank, včetně Sberbank, jsou ze zákona pojištěny do 100.000 eur (zhruba 2,5 milionu korun) pro jednoho vkladatele u jedné banky.

Hlavním akcionářem Sberbank CZ je ve Vídni sídlící Sberbank Europe, dceřiná společnost největšího ruského bankovního domu Sberbank Russia. Jejím padesátiprocentním vlastníkem s jedním hlasovacím právem navíc je ministerstvo financí Ruské federace. Zbytek vlastní investoři. Sberbank CZ reguluje a dozoruje Česká národní banka. V Česku působí od roku 1993, do roku 2013 fungovala pod jménem Volksbank. Má 25 poboček a asi 120 000 klientů.

Další podrobnosti se dozvíte v reportáži, kterou odvysílá TV ZAK dnes po 17. hodině.

Autor: A. Jančová