Bolevecký rybník v Plzni má nejvíc vody od června 2017, chybí mu 15 centimetrů

Zveřejněno v Aktuálně
Od - neděle, 17. březen 2024 08:10
Bolevecký rybník v Plzni má nejvíc vody od června 2017, chybí mu 15 centimetrů ilustrační. Foto: město Plzeň

Nejvíce vody od června roku 2017 má nyní nejoblíbenější plzeňská rekreační vodní plocha - Bolevecký rybník. Pomohla mu zima vydatná na srážky a také v ČR unikátní projekt čerpání a čistění vody z řeky Berounky. Rybník se několik let potýkal s následky sucha a s citelným úbytkem vody. Do zaplnění po přepad mu nyní chybí 15 centimetrů, v roce 2022 chybělo až 133 centimetrů, což představovalo zhruba polovinu objemu padesátihektarového rybníka.

Město před obecními volbami v roce 2022 spustilo zařízení za 60 milionů korun, které do rybníka čerpá přečištěnou vodu z Berounky. "Čerpá se stále, jak nám dovolují podmínky. Čistota vody je více než uspokojivá, průhlednost dosahuje hodnot větších než dva metry," řekl vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně Martin Gregar.

Čerpání je omezeno na deset měsíců v roce, z řeky se může odebírat 20 litrů vody za sekundu při zachování průtoku Berounky 4,46 metru krychlového za sekundu. Zařízení stojí i v případě, že po deštích je voda v řece zakalená a příliš by zanášela citlivé filtry v čističce. Do rybníka se podle Gregara dosud z řeky načerpalo kolem 430.000 metrů krychlových vody. Před zahájením čerpání v roce 2022 chybělo v rybníku odhadem 600.000 metrů krychlových vody. Chyběla také podzemní voda.

"Záměr naplnění Boleváku se podařilo díky přírodě uskutečnit dřív než za 2,5 roku, jak se původně odhadovalo. Rybník se z poloviny zaplnil díky srážkám a z poloviny díky čerpání," řekl ČTK náměstek primátora odpovědný za dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN), který v roce 2022 jako tehdy opoziční politik investici města do čerpacího zařízení silně kritizoval. Jeho předchůdce ve funkci a nyní opoziční zastupitel Michal Vozobule (TOP 09) je rád, že se podařilo rybníku i díky srážkově nadprůměrné zimě tak rychle pomoci. "Říkali jsme tehdy, že je to akutní pomoc Boleváku. Jsem rád, že se ta resuscitace daří, že projekt splnil účel a že rybník je v dobré kondici," uvedl.

Čerpací zařízení bude v provozu, pokud to bude třeba. "Čerpání tu bude vždy připraveno a odhadem můžeme říci, že do léta bude čerpat, pak nám meteorologické podmínky čerpání nedovolí, bude větší výpar a na podzim budeme nejspíše opět čerpat. Podle čtyř různých matematických modelů se za rok vypaří něco přes 200.000 metrů krychlových vody, Bolevák má lehce pod 900.000 metrů krychlových vody, takže se jedná o značný koloběh vody," uvedl Gregar. Podle grafů o stavu rybníka se loni přes prázdniny snížila hladina i o centimetr denně. V suchém roce 2017 hladina klesla za rok o 33 centimetrů, v roce 2019 až o 104 centimetrů.

Podle hydrobiologa Jindřicha Durase, který rybník dlouhodobě sleduje, je kvalita vody dobrá. Čerpání předčištěné vody z Berounky velmi prospělo množství vody a výrazně i její kvalitě. Zlepšení chemismu a zvýšení hladiny umožnilo růst vodních rostlin, což se vzápětí projevilo ve zvýšení průhlednosti vody.

čtk