Bouřlivá debata mění plán. Semafor na Domažlické zůstane

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 7. červen 2023 11:51
Bouřlivá debata mění plán. Semafor na Domažlické zůstane ilustrační. Foto: pixabay

Kvůli finančním úsporám měl být zrušený semafor na křižovatce ulic Domažlická, U Dráhy. Nakonec je ale všechno jinak a po další diskuzi zůstane. Téma otevřela na zastupitelstvu centrálního obvodu opoziční zastupitelka Nikola Šimlová s tím, že je pravděpodobné, že by se v budoucnu musel semafor instalovat zpět. Oblast Zátiší se totiž velmi rozvíjí a místo by tak bylo nebezpečné pro chodce.

Správa veřejného statku města Plzně navrhla ukončení provozu světelného signalizačního zařízení na křižovatce Domažlická x U Dráhy. „Zrušení semaforu bylo navrhováno z důvodu úspory finančních prostředků, kdy náklady na jeho provoz činí zhruba 200 tisíc korun ročně. Zařízení navíc není plně využívané a dalo by se použít na jiné křižovatce, což by přineslo výrazné úspory,“ vysvětlil Ondřej Vohradský, vedoucí Úseku dopravního inženýrství Správy veřejného statku města Plzně, proč se o zrušení semaforu uvažovalo.

Zastupitelku centrálního obvodu Nikolu Šimlovou ale argumenty odborníků nepřesvědčily. "Vím, že se plánuje revitalizace a rozvoj nejen celého Zátiší, ale i okolí této křižovatky, a je tedy pravděpodobné, že by se semafor v budoucnu s velkými náklady na místo vracel. I proto, že Rada městského obvodu Plzeň 3 zrušení semaforu schválila jen těsnou většinou, rozhodla jsem se na zastupitelstvu o semafor se spolustraníky zabojovat,“ podotkla Šimlová (PRO Plzeň).

„Vzhledem k tomu, že názor dopravních expertů byl bouřlivě diskutovaný již na Radě MO Plzeň 3 a následně eskaloval i na jeho zastupitelstvu, problém jsme s kolegy ještě diskutovali a projednali se správcem komunikace, kterým je ŘSD. Nakonec jsme po vzájemné dohodě situaci přehodnotili,“ dodává Ondřej Vohradský.

Starosta třetího městského obvodu David Procházka (ANO) je se situací spokojený. „Již na Radě městského obvodu Plzeň 3 jsem názor odborníků nepodpořil, ale respektoval jsem jejich odbornost a většinový názor kolegů. O to více mě těší. že diskuze jak na radě, tak na zastupitelstvu experty inspirovala a stanovisko přehodnotili," prohlásil.

Přístup vedení opoziční zastupitelka ocenila. „Těší mě, že je vidět, že pokud je požadavek opozice přínosný, může být zohledněný bez ohledu na politickou příslušnost,“ doplnila Nikola Šimlová.