Bude na Lochotíně další pošta? Obvod s převzetím váhá, podle dat klesal počet transakcí

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 26. květen 2023 15:40
Bude na Lochotíně další pošta? Obvod s převzetím váhá, podle dat klesal počet transakcí Starostka Jedničky Ivana Bubeníčková během jednání se zástupcem České pošty Pavlem Kubíkem. Spolu se bavili o nákladovosti provozování poboček v modelu Pošta Partner Plus. Foto: ÚMO Plzeň 1

Budou mít občané prvního obvodu k dispozici i jinou poštu, než je ta v Sokolovské ulici? Vedení Jedničky stále váhá, zda je možné z vlastní kasy provozovat tzv. Poštu partner plus. Aktuální data totiž ukazují, že počet transakcí na rušených pobočkách v Brněnské a Kaznějovské ulici v posledních letech strmě klesl a třeba v Kaznějovské se vydá jen kolem deseti důchodů měsíčně a listovní služby zde využije průměrně 24 lidí za den.

Kvůli budoucnosti poboček se na úřadě prvního městského obvodu konalo další jednání se zástupcem České pošty. „Řešili jsme fungování poboček v modelu Pošta Partner Plus, který bychom museli hradit ze svého. Největší položkou je plat zaměstnanců, kdy se i s odvody dostáváme na zhruba půl milionu korun za rok u jednoho člověka. Spolu s licenčním poplatkem už se pohybujeme kolem jednoho milionu korun. A to nepočítám další položky jako nájem, vytápění, eventuální proškolení zaměstnanců apod. Pošty bychom rádi zachránili, ale nemůže to být za každou cenu a na úkor jiných věcí. S kolegy to budeme ještě dále řešit,“ vysvětlila starostka Jedničky Ivana Bubeníčková.

Obce, ale třeba i komerční subjekty uzavírají v případě modelu Pošta Partner Plus smlouvu s Českou poštou na pět let. „Je však možné domluvit se i na kratší době, třeba jen na dva roky,“ avizoval během jednání Pavel Kubík z České pošty. I v případě, že by se vedení Jedničky pro nastíněný model rozhodlo, není bohužel v silách České pošty navázat s provozem poboček hned v červenci. „Bylo nám řečeno, že to v tak krátkém časovém úseku nelze zorganizovat. Poštu v modelu Partner Plus by bylo možné otevřít nejdřív na podzim,“ uvedla starostka.

Rušení tří stovek poštovních poboček v dubnu posvětila vláda. Obyvatel Jedničky se kromě zrušení dvou jmenovaných poboček dotkne i plánované zrušení pobočky pošty v hypermarketu Globus, která se sice nachází v katastru obce Chotíkov, ale hojně ji využívají i obyvatelé sídliště Košutka. Rušení poboček zdůvodnil státní podnik neustále klesajícím trendem v poptávce po tradičních poštovních službách.