×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Cena za svoz odpadu v Plzni podraží, lidé zaplatí stejně jako v roce 2014

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 18. listopad 2019 18:44
Popelnice Svoz odpadu v Plzni podraží. Foto: Richard Beneš

Pro novelu městské vyhlášky, kterou se zdražuje poplatek za komunální odpad vznikající na území krajské metropole, hlasovalo 36 zastupitelů, proti byli dva komunisté a šest pirátů se zdrželo hlasování. Od ledna 2020 budou platit pro majitele nemovitostí nové sazby, jedná se o 2,2 násobek současné výše. Poplatek za svoz odpadu se sice zvýší, ale zákazníci budou platit zhruba tolik, kolik platili za svoz odpadu v letech 2009 až 2014, než vznikla městská společnost Čistá Plzeň, zajišťující svoz odpadu.

Důvodem nyní schválené úpravy je narovnání cenotvorby na úroveň roku 2020 oproti výdajům na celoměstský systém. Odpadů se týkají i další změny. Město rozšíří oblasti, v nichž mají majitelé nemovitosti povinnost uklidit svou popelnici do objektu mimo den svozu odpadu. Opatření má zvýšit čistotu ulic, už se osvědčilo v nejužším centru města.

„Současné poplatky za komunální odpad platí od ledna 2015, kdy se o svoz odpadu začala starat místo soukromých firem městem založená společnost Čistá Plzeň. Tehdy také zlevnil odvoz odpadu na zhruba polovinu. Toto však není dále udržitelné, proto se přiblížíme k cenám platným v letech 2009 až 2014. Domácnost o čtyřech lidech, jež má obvyklý 120 litrový kontejner, dosud platila za odpad zhruba sto korun měsíčně. Nově by to mělo být o 120 korun více, tedy na jednu osobu o 30 korun za měsíc více,“ vysvětlil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf (ODS).

Město ročně vydá na svoz a likvidaci odpadů přes 200 milionů korun, přičemž z poplatků vybere zhruba 50 milionů korun. Od ledna 2020 by měl výběr činit zhruba 100 milionů korun, město a občané by se tak podíleli na nákladech shodně zhruba 50 procenty. Po změně vyhlášky bude ve srovnání s ostatními statutárními městy Plzeň v průměru. Do nákladů města se promítá například to, že občané Plzně už nemusí od roku 2015 platit za sběrné dvory, dále je ovlivňuje také rostoucí počet kontejnerů na tříděný odpad, významnou sumu v nákladech tvoří i úklidy černých skládek.

Zvýšení čistoty ulic a pokles černých skládek by mohla přinést další zastupiteli schválená novinka. Město rozšíří oblast, v níž je povinnost majitelů nemovitosti uklízet sběrnou nádobu do domů mimo den svozu odpadu. „Dosud tato oblast platila pro centrální část města a její přilehlé okolí, nově přibydou od ledna 2020 Americká a Roudná, od ledna 2021 Petrohrad – sever a od ledna 2022 Petrohrad – jih a Plzeň Jižní Předměstí,“ vysvětlil technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS).

Jedná se o území, v němž je vysoká frekvence chodců na chodnících, a delší umístění sběrných nádob ztěžuje užívání chodníků a také zhoršuje čistotu ulic. „Zavedení této povinnosti v centrální části nám jasně ukázalo, že právě nádoby na ulici, chodnících, v komunikacích jsou základem černých skládek. Úklidem nádob se zvýšila čistota v ulicích i komfort pohybu po chodníku. Naším cílem je mít veřejný prostor sloužící všem občanům, čistý a uklizený, nikoliv veřejný prostor sloužící popelnicím,“ dodal Pavel Šindelář.

S novou vyhláškou úplně nesouhlasila opozice. „V té technické části vyhlášky jsme se po diskusi v klubu shodli na tom že nemáme zásadní výtky, jsme schopni tuto změnu podpořit. Pouze ten návrh na sklízení odpadových nádob do těch budov. Jako město bychom měli majitelům domů více pomoci. Město by mělo navrhnout nějaké řešení pro ty domy, které nejsou vybaveny na ukládání nádob,“ řekl šéf zastupitelského klubu Pirátů Pavel Bosák.

Na to reagoval náměstek Šindelář tím, že město dodalo majitelům domů, kteří mají problém s prostorem uvnitř jejich nemovitostí menší nádoby na odpad a mohli jich dostat větší množství. „Nabízíme také těm majitelům domů, kde nelze mít ty nádoby uvnitř domu „pytlový svoz odpadků“. V nových budovách už musí být na základě legislativy odpadová nádoba být uvnitř domu,“ dodal Šindelář.

„Co se týká zvýšení poplatku za svoz odpadů, tak v tomto případě nemáme dostatečný náhled do hospodaření společnosti Čistá Plzeň, kde nemáme svého zástupce. Ten monopol tak jak funguje není úplně hospodárný, jak by si všichni mohli myslet. Nemůžeme to podpořit, protože ten hlavní argument pro zvýšení té ceny jsou náklady na svoz,“ dodal zastupitel Pavel Bosák.

Další změna se týká povinnosti třídit komunální odpad i v případě jedlých tuků a olejů. „Připravovaná novela zákona o odpadech stanovuje obcím povinnost zajistit nádoby i pro tento druh komunálního odpadu. Plzeň tuto skutečnost zajištuje již teď prostřednictvím sběrných dvorů, ale je vhodné mít úpravu připravenou dopředu. Proto se v této souvislosti doplňuje příloha novely vyhlášky o sběrné nádoby na jedlé tuky a jedlé oleje,“ vysvětlila vedoucí Odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně Dagmar Kaiferová Svobodová.

Město spolu s novelou vyhlášky zvažovalo zpoplatnění stavební suti ve sběrném dvoře, neboť tuto možnost zneužívají podnikatelé. Nakonec se ale pro občany nic měnit nebude. Každý Plzeňan může jedenkrát za měsíc odvést do sběrného dvora do jednoho metru krychlového materiálu zdarma, podmínkou je, aby suť byla „čistá“ bez nebezpečných odpadů, jako jsou azbest a izolační materiály.