Centrum Plzně obsadí Festival na ulici. Na šesti scénách zahraje 130 kapel

Zveřejněno v Kultura
Od - čtvrtek, 19. srpen 2021 10:19
Centrum Plzně obsadí Festival na ulici. Na šesti scénách zahraje 130 kapel Foto: Festival na ulici

Šest hudebních scén, 130 kapel. To všechno nabídne multižántrový Festival na ulici, který začíná už tento pátek 20. srpna v samotném centru Plzně. Pro návštěvníky bude opět připraven Market na ulici a letošní novinkou jsou Neziskovky na ulici. Vstup na festival, který potrvá až do 28. srpna, je zdarma.

FNU 2020„Festival na ulici jsme se vloni rozhodli vrátit Plzeňanům a okolo toho se točí výběr a všechny přípravy. Většina ze 130 kapel jsou ze západočeského regionu, jedno ze základních poslání festivalu je totiž dávat začínajícím skupinám šanci se ukázat. Stejně tak důležití jsou ale pro nás i návštěvníci: chceme, aby si na své přišel každý – dítě, jeho pubertální brácha, jejich táta i babička. A to ať už je to milovník hudby nebo obrazů," říká Lukáš Krásný za pořadatelskou Agenturu Nashledanou.

Na šesti hudebních scénách, které najdou návštěvníci na náměstí Republiky, U Branky, v Proluce,  v Zach´s Pub, v Riversound stage a v Anděl music baru se představí jak nově vybrané kapely (např. Děda Mládek illegal Band,  Znouzectnost, Starý psi, Omnion, Giňovci, Vintage Wine, Elvis Maserati, Xavier Baumaxa, KAMIL & Friends  a mnoho dalších), tak i prověření interpreti (Simona Anděl nebo třeba The Dozen Street). Fanoušci Porty se mohou těšit na vystoupení vítězů tohoto nejstaršího hudebního open festivalu u nás. Nebudou chybět Cop, Slávek Janoušek, Strašlivá Podívaná, BlueGate nebo Vojta Kiďák Tomáško. 

FNU 2020 CulinkaPořadatelský tým se tak podle Krásného zaměřil na to, aby se v programu objevilo maximum hudebních žánrů včetně dechovky a letos poprvé klasiky, a aby doprovodný program obsahoval akce pro nejmenší, výstavy, divadla nebo tanec.

Právě těm nejmenším je věnované každé festivalové odpoledne. Program pro děti začne vždy od 15 hodin a nabídne každý den jinou pohádku. První tři odpoledne obsadí jeviště Proluky cestovatel Kompásek, ve středu se představí Kejklíř Hubert, své dny mají i klasické pohádky jako Kohoutek a slepička, Pohádky bratří Čapků, Červená Karkulka nebo Pejsek a kočička. Po loňském úspěchu proběhne na závěr festivalu U Branky opět vystoupení Culinka a Tancohrátky.

Těm, kteří se rádi programu účastní aktivně, je určen projekt Tanec na ulici. Pořadatelé opět v duchu rozmanitosti nabízí různé lektory, taneční školy a především žánry. Každodenní workshopy a tančírny v Proluce a Křižíkových sadech jsou průřezem od folkloru a lidovek přes latinsko-americké, africké a orientální tance, až po možnost si na vlastní kůži vyzkoušet, jak to chodí na konkurzu do muzikálové taneční company.

Plzeň je baštou české slam poetry (specifický styl básnickozpívaného přednesu) a proto nesmí na festivalu chybět ani letos. Ve středu 25. srpna vystoupí U Branky například Nejhodnější Michal, Kňour, Švéd, Anaton Svahilec, Jeník, Sudet nebo Mikeš.

FNU 2020 Market na uliciProdejní trh zajímavých a originálních tvůrců pod názvem Market na ulici proběhne v úterý a ve středu 24. – 25. srpna na náměstí Republiky od 10:00 do 18:00 a nabídne například šperky, originální chňapky, brašny a kožené zboží, ručně vyrobené svíčky, ale i gastro zboží jako víno nebo koření.

Letošní novinkou jsou Neziskovky na ulici – pořadatelé festivalu dali prostor neziskovým organizacím, které působí v Plzeňském kraji. V neděli a v pondělí 22. a 23.8. od 12:00 do 17:00 se tak budou moci návštěvníci festivalu seznámit s činností například těchto organizací: ADRA o.p.s., Občanská poradna Plzeň o.p.s., Sdružení Ty a Já z.s., Pomocné tlapky o.p.s., Ponton z.s., Sdružení pěstounských rodin z.s., Rozum a cit z.s., Fousky z.s.