„Karel Sedláček je pevně spjat se srpnovými událostmi v roce 1968, kdy plzeňský rozhlas zůstal ještě týden po 21. srpnu jedinou stanicí, která dokázala vysílat svobodně. Je nám ctí proto udělit ocenění právě jemu. Slavnostní zasedání zastupitelstva, při němž bude cena udělena, se uskuteční v 15 hodin v obřadní síni plzeňské radnice,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.
Karel Sedláček se narodil 28. května 1941 v Praze. Vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou a v roce 1959 byl na umístěnku zaměstnaný v tehdejších Závodech V. I. Lenina v Plzni. O rok později se přihlásil na konkurz do Československého rozhlasu v Plzni a stal se tak jeho nejmladším hlasatelem. Dálkově vystudoval Fakultu sociálních věd a publicistiky Univerzity Karlovy v Praze. Hrál třeba také v plzeňském Divadle Alfa. V srpnu 1968 se aktivně podílel na protiokupačním vysílání. Koncem téhož roku z plzeňského rozhlasu odešel, protože nesouhlasil se začínajícím normalizačním vysíláním. Pracoval poté jako tiskový tajemník festivalu Finále Plzeň nebo ve večerníku Večerní Plzeň. Jako první promluvil 21. listopadu 1989 na demonstraci Občanského fóra na Václavském náměstí v Praze. Své vzpomínky i vzpomínky dalších pamětníků shrnul v knihách a publikacích Volá Svobodná Evropa, Balkón, fenomén listopadu 1989 nebo Vzpomínky na Plzeň – Čas lámání chleba a charakterů.
Cena 1. června se uděluje od roku 1993, a to zejména za významný přínos k objasnění a prosazení principů demokracie, svobody a spravedlnosti a za důslednou obhajobu lidských práv a svobod prostřednictvím tisku, rozhlasu a televize. Může být udělena i za dlouholetou publicistickou činnost a za soustavné prosazování uvedených principů i za jednotlivé práce, které zvlášť významně přispěly k jejich pochopení nebo prosazení principů demokratického právního státu.
Ocenění je rovněž připomenutím událostí, které se v Plzni odehrály 1. června 1953. Škodováci i další obyvatelé města otevřeně vystoupili proti komunistickému režimu, aby vyjádřili nesouhlas s měnovou reformou. Jedno z prvních povstání proti komunistickému režimu v Evropě bylo potlačeno a v souvislosti s nepokoji bylo v Plzni odsouzeno více než tři sta osob, některé až na 14 let vězení. Laureát si ocenění přebírá na slavnostním zasedání Zastupitelstva města Plzně, které se koná vždy v den výročí plzeňských povstání.