Chodskými vesnicemi by měly po loňské pauze opět projít masopustní průvody

Zveřejněno v Z regionu
Od - sobota, 15. leden 2022 06:59
Chodskými vesnicemi by měly po loňské pauze opět projít masopustní průvody Zdroj: městys Klenčí pod Čerchovem

Chodskými městy a vesnicemi by měly letos koncem února po loňské pauze opět projít masopustní průvody. V plánu jsou i posezení v místních hospodách, bály zřejmě nebudou. Na Domažlicku se konají průvody s maskami zhruba ve 30 místech. Občanská sdružení, hasiči, Sokol tyto akce chtějí, obce se k nim staví zdrženlivě, protože se obávají dalších zpřísnění protiepidemických opatření. Zatím se vše připravuje v plné parádě, akce je v plánu městyse na 26. února, řekl zastupitel Klenčí Jiří Anderle z občanského sdružení Výbor pro rozvoj Klenčí a okolí.

"Akce začne ve 14:00 a bude spojená s dobročinnou akcí na pomoc týraným koňům. Odhadujeme asi 100 lidí v maskách a krojích, koně i povoz s pivem, kapelu a zpěv," řekl. V Klenčí loni podle Anderleho po naléhání policie a vedení městyse masopust přesunuli na srpen, kdy ho spojili s dětským dnem. Průvod šel tehdy po místních komunikacích, ne po hlavní krajské silnici směřující na hraniční přechod Lísková.

"Do konce února se (v městysu) zrušilo prakticky všechno. Máme příští týden zastupitelstvo a naše usnesení bude stejné jako loni. Tedy pokud to vláda omezí, tak se obec nebude k masopustu připojovat," řekl starosta Klenčí Jan Bozděch (BEZPP za KSČM). Podle něj nelze očekávat velká zmírnění vládních opatření. "Každá kultura by byla dobrá, ale není to číslo jedna na seznamu toho, co by teď lidé chtěli," uvedl.

V Postřekově je v běžných letech masopustní veselí největší a trvá čtyři dny od soboty do úterý. Obec se dohodla s pořadatelským Sokolem, že se sejdou 15. ledna a rozhodnou, v jaké podobě se bude pořádat. "Spíš to vypadá, že pokud budou stávající opatření, tak by nebyly bály, ale budeme se snažit, aby aspoň průvody proběhly. Venku by to zatím šlo," řekl Petr Anderle (BEZPP za ČSSD), starosta obce s 1100 obyvateli. Masopustní průvody jsou vždy v neděli a v úterý, bál v sobotu. "Ten určitě ne. Tam bývá hromadu lidí a za měsíc se asi ty současné podmínky (do 100 lidí v sále) nezmění," uvedl. Podle starosty lidem akce hodně chybí, od konce druhé světové války se loni poprvé masopust nekonal.

"V Postřekově se loni také jako v Klenčí zastupitelstvo rozhodlo, že ho nepodpoří. My jsme to pak chtěli udělat jako občanské sdružení, ale ustoupili jsme. Nakonec v Postřekově uspořádali menší průvod i posezení," uvedl.

Josef Janeček (Sdružení pro obec Mrákov), starosta Mrákova s 1130 obyvateli, zatím neví, zda u nich průvod bude. "Dnes něco plánovat je velmi těžké. Lidem to chybí. Uvidíme, jestli se situace nezhorší. Bál nebude," uvedl. Akci pořádají nadšenci z chodských souborů. Podle Janečka záleží ale na tom, jestli ji někdo dokáže uspořádat a také třeba kontrolovat očkované.

Zastupitelstvo Klenčí už podle Jiřího Anderleho akci schválilo. Pokud by se od ní nakonec obec distancovala, tak by ji pořádalo občanské sdružení. Podle něj záleží na stanovisku policie a hygieniků. "Počítáme s tím, že to asi zas bude nějak osekávat. Ale chceme, aby se alespoň nějak mohl uskutečnit," řekl Anderle, který tradici obnovil před 14 lety. Čím víc lidí přijede, tím víc peněz se podle něj vybere na týrané koně. V běžných letech jich přišlo až 300. "Řada lidí se bude bát, velkou účast neočekáváme. Případná omezení vyřešíme na místě," dodal.

čtk