×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

ČSSD povede do krajských voleb jako lídr náměstek hejtmana Ivo Grüner

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 28. leden 2020 10:59
Foto Treffpunkt 2018_1 043 Náměstek hejtmana Ivo Grüner.

Lídrem ČSSD pro podzimní krajské volby v Plzeňském kraji se stal v pondělí stávající náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a místostarosta Žihle Ivo Grüner. O lídrovi i o další podobě kandidátky rozhodlo krajské předsednictvo sociální demokracie. Konečnou podobu kandidátky schválí 8. března krajská konference ČSSD. Kandidátem sociální demokracie v obvodu Plzeň město do Senátu se stal uznávaný neonatolog a pediatr Mulačovy nemocnice Jiří Liška.

S fungováním krajského úřadů má nově jmenovaný padesátiletý lídr ČSSD bohaté zkušenosti. Funkci náměstka hejtmana totiž vykonává nepřetržitě už od roku 2008. Vzhledem k jeho působení na postu místostarosty obce na severním Plzeňsku zná i problematiku venkova. Mezi jeho velké záliby patří střelba, fotbal a hokej.

Dvojkou kandidátky ČSSD je bývalý krajský radní Jaroslav Šobr, třetí pozice patří bývalému náměstkovi hejtmana Jiřímu Stručkovi. Až na čtvrtém místě kandidátky figuruje bývalá hejtmanka Milada Emmerová. O této zkušené političce, která byla poslankyní i senátorkou se mluvilo jako o dalším možném kandidátovi sociální demokracie pro krajské volby.

„Z pátého místa bude kandidovat starosta Volduch Michal Černý, šestku má současná krajská radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková. Na dalších místech kandidátky do první desítky pak figurují Pavel Hofrajter, učitel z Blovic, bývalý starosta Doubravky Michal Chalupný, bývalý senátor i poslanec Jan Látka a ředitel Fakultní nemocnice Václav Šimánek,“ informoval předseda plzeňských sociálních demokratů Michal Chalupný.

Sociální demokraté mají post plzeňského hejtmana nepřetržitě od roku 2008, kdy se do čela kraje postavila bývalá ministryně zdravotnictví a později poslankyně a senátorka Milada Emmerová. Po dvou letech ji vystřídal Milan Chovanec, jeho pak Václav Šlajs.

V současné době je hejtmanem Plzeňského kraje Josef Bernard. Ten ovšem už loni v říjnu oznámil svým stranickým kolegům, že v nadcházejících krajských volbách za ČSSD kandidovat nebude. Svůj krok odůvodnil kritikou některých sociálnědemokratických funkcionářů z Plzně. ČSSD podle jeho vyjádření netáhne za jeden provaz a partajničí. Bernard je také velkým kritikem vládní koalice ČSSD s hnutím ANO. Jednání krajského předsednictva se Bernard v pondělí nezúčastnil.

Hejtman Bernard ovšem zatím nevyloučil ani možnost, že by do krajských voleb kandidoval za jiné politické uskupení. Vzhledem k tomu, že ostatní velké strany už mají kandidátky hotové a známé, okruh těch zbývajících, za které by mohl Bernard kandidovat je už značně zúžený. Aktuálně se mluví o tom, že by se mohl hejtman dohodnout se STAN. Starostové mají v současné době ve vedení kraje své zastoupení v podobě krajského šéfa STAN a náměstka hejtmana pro oblast dopravy Pavla Čížka. V kuloárech se mluví dokonce o tom, že volební subjekt, kde by se mohl hejtman Bernard objevit, by se mohl jmenovat Hejtman a Starostové s podporou TOP 09. O podporu TOP 09 ovšem usiluje i ODS.

Zcela vyloučit ovšem nelze ani tu možnost, že současný hejtman Josef Bernard do krajských voleb vůbec nebude kandidovat. Mluvilo se i o tom, že by mohl hejtman kandidovat v senátních volbách. Na přímý dotaz redaktora Plzen.cz tuto možnost loni v prosinci rezolutně odmítl s tím, že práce v Senátu by ho nenaplňovala. Podle stanov ČSSD by Bernard automaticky přišel o členství ve straně v tom případě, pokud by kandidoval za jiný politický subjekt a neměl k tomu souhlas sociální demokracie. O vyloučení v takových případech ani nemusí hlasovat žádný nadřízený orgán ČSSD.

O svých lídrech už mají jasno další politické strany. ODS povede poslankyně a bývalá rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová, lídrem TOP 09 je krajský zastupitel a lékař Richard Pikner, KDU-ČSL vede náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová na společné kandidátce v koalici s Nestraníky a s Agrární demokratickou stranou. Lídrem Pirátů se stal domažlický zastupitel Rudolf Špoták. Bez Lídra je zatím hnutí ANO.