Další koronavirová oběť. Půlnoční mše letos nebudou, rozhodlo plzeňské biskupství

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 14. prosinec 2020 13:12
Noc kostelů 323 ilustrační foto: V. Čermák

Sníst štědrovečerní večeři a pak vyrazit na půlnoční mši. Tradice mnoha rodin bude letos porušena. Plzeňská diecéze totiž zrušila všechny bohoslužby od 19. hodiny do 7. hodiny ranní v noci ze 24. na 25. prosince.

"Vyhodnocovali jsme, co je nejmenší zlo ze všech zel. Zvažovali jsme různé varianty, ale žádnou jsme nenašli. Kdyby mohl přijít jen omezený počet lidí, vznikly by privilegované skupinky. Zájem by byl větší, než by mohla být reálná účast. Chtěl jsem zamezit tomu, aby nebyla protekce. Nevím, kdo by rozhodoval, kdo může a nemůže přijít," vysvětlil plzeňský biskup Tomáš Holub. Podle něj se jedná o nejspravedlivější možnou variantu. "Informoval jsem o celé věci hejtmanku a pana primátora a z obou stran mělo toto rozhodnutí podporu," doplnil Holub.

Kostely podle něj ale zůstanou otevřené tak, aby lidé mohli jednotlivě dorazit. "Vyzvali jsme kněze, aby byli podle možností přítomni. Chceme mít v předpůlnoční době otevřené kostely s varhanní hudbou nebo hudbou reprodukovanou," dodal.

Diskuze zda, a případně jak vyřešit celou situaci, probíhala na biskupství od začátku adventu. "Nechtěl jsem rozhodnutí udělat sám, konzultoval jsem to s generálním vikářem, pak se všemi vikáři z celé naší diecéze. Ti to zase probrali s jednotlivými faráři a zpětně nám dávali vazbu. V naší diecézi byla v podstatě stoprocentní shoda, že v těchto podmínkách je to nejmenší zlo," dodal.

V ostatní sváteční dny i na Štědrý den před 19. hodinou se jednotlivé bohoslužby budou konat, ale pouze na základě registrací. "V případě, že bychom se dostali do 5. stupně PSA (protiepidemického systému, pozn. red.), chtěli bychom připravit on-line bohoslužbu na 25. prosince," doplnil Holub.

Betlémské světlo? Stále v řešení, Vánoce bez Rybovky

Do České republiky v neděli doputovalo betlémské světlo, jak bude ale distribuováno ještě zatím není jasné. "Bylo přivezeno na hranice, jsme v jednání se skauty, jak se bude následně vydávat," podotkl Holub. Podle něj není ani jisté, zda bude tradiční žehnání, které má být v neděli v 10:30.

Naopak už jisté je, že se letošní Vánoce obejdou bez tradiční Rybovy mše. "Jestli bude Rybova mše, tak pouze jako reprodukovaná hudba. Sbory mi už s předstihem oznamovaly, že i kdyby to dopadlo příznivěji, tak nebudou schopny koncertní část nabídnout. Neměly možnost cvičit," upřesnil.