Další krok k rekonstrukci městských lázní. Zastupitelé Plzeňského kraje schválili sjednání úvěru!

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - úterý, 19. prosinec 2023 08:35
Další krok k rekonstrukci městských lázní. Zastupitelé Plzeňského kraje schválili sjednání úvěru! Foto: M. Osvaldová

Zastupitelé Plzeňského kraje schválili záměr sjednat dvoumiliardový úvěr na rekonstrukci městských lázní v Plzni včetně výstavby nové budovy Západočeské galerie (ZČG). Současný odborný odhad stavební firmy na tuto investici je takový, že náklady budou mezi 1,76 miliardy až dvě miliardy korun. Cena bude v upřesněna v projektu a definitivní pak ukáže až výběrové řízení, řekl náměstek hejtmana Martin Záhoř (ANO). Pro bylo 28 zastupitelů, proti tři a šest se zdrželo. Opozice s touto investicí, která má začít v roce 2025, dlouhodobě nesouhlasí.

"Není třeba vyčerpat celý úvěrový rámec a půjde ho také splatit dříve," uvedl Záhoř. Podle radního pro ekonomiku Pavla Stroleného (ANO) je to zatím debata o dvoumiliardovém úvěrovém rámci, kraj už oslovil šest bank. "Abychom zjistili, jestli nám poskytnou úvěr samy, nebo se budou muset nějak sdružovat. Každá je schopná to profinancovat sama," uvedl.

Vlastní stavba začne podle Stroleného v roce 2025 a bude pokračovat v roce 2026. "A na tyto roky budeme směřovat i případný dvoumiliardový úvěr, splatný do deseti až 15 let, který chceme příští rok vysoutěžit," řekl.

Na rekonstrukci objektu lázní už má kraj v rozpočtu na příští rok 200 milionů Kč. "Je to na přípravné stavební práce, doprojektování a demolice, které už dnes začaly, aby byla připravená stavební plocha na novou budovu (ZČG)," uvedl Strolený. Podle Záhoře se dnes dopoledne předala první část lázní ke zbourání. Jde o zadní trakt přístavby, kde byla kotelna a pára.

"Investovat dvě miliardy korun do domu, který kraj nepotřebuje, je nesmysl, navíc si na to budeme muset půjčit," uvedl opoziční zastupitel Ivo Grüner (Socdem). Opoziční zastupitelka Marcela Hollerová (ODS) připomněla, že stavba nové galerie, která už měla pozemek v centru Plzně a stavební povolení, by byla reprezentativnější a zřejmě levnější. Současné vedení kraje ji ale odmítlo a koupilo památkově chráněné lázně z roku 1932. "Máte na to vůbec nějaký seriózní rozpočet nebo analýzu nákladů, kolik to bude stát?" ptal se opoziční zastupitel a senátor Vladislav Vilímec (ODS). Konečná suma vyjde podle Záhoře až ze soutěže na dodavatele.

Senátor a opoziční zastupitel Pavel Karpíšek (ODS) nesouhlasil s postupem kraje, který nevyhlásil architektonickou soutěž a zadal projekt napřímo architektonickému studiu Evy Heyworthové, která už v říjnu představila studii. "Projekt na novou galerii byl perfektně připraven, tehdy jsme se tu dohadovali, jestli na ni dáme 20 nebo 30 milionů víc. A teď tu schvalujeme stavbu, která způsobí zásek do příštích rozpočtů kraje a napíšete do důvodové zprávy 'cca dvě miliardy'. To si z nás děláte srandu," řekl Karpíšek.

Podle Stroleného vyřeší galerie v lázních problémy, protože dnes nemá ZČG kde uchovávat a vystavovat exponáty. "A řešíme tím i chybějící sál pro příspěvkové a zájmové organizace a spolky. Na roky 2025 a 2026 připravujeme čerpání úvěru a počítáme i s evropskými penězi, zatím ještě nevíme z jakých programů," řekl radní pro ekonomiku. Pokud se na rekonstrukci lázní nebude podílet EU, tak to v rozpočtu a v jeho výhledech nemá co dělat, namítl Vilímec. Strolený uvedl, že dvoumiliardový úvěr na deset let by vyvolal roční splátku 200 milionů Kč plus úrok. "S tím si dokážeme poradit a nemusíme mít strach, že bychom nedokázali financovat běžné projekty a výdaje," dodal.

čtk