×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9969

Do nového roku s novým plotem

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - pátek, 18. prosinec 2020 15:56

Dali jste si jako předsevzetí do roku 2021 postavit nový plot? Na našem trhu je tolik možností. Jak si vybrat ten správný, který vám bude sloužit mnoho let? Pomůžeme vám s orientací v široké nabídce plotů a pletiv.

Poplastované nebo pozinkované pletivo

Začneme otázkou, jestli chceme poplastované nebo pozinkované pletivo. Obě varianty se používají na většinu pletiv i příslušenství, mají však rozdílný vzhled i vlastnosti. Výhodou poplastovaného pletiva je jeho vysoká životnost a odolnost. Především prach a nečistoty se na poplastovaném povrchu špatně drží a smyje je první déšť. Odpadá i nutnost poplastované pletivo natírat a na výběr máte z několika barevných variant. Předností pozinkovaného pletiva je jeho silnější drát. Ocelové jádro  poplastovaného pletiva je o něco slabší. Pozinkovaný povrch je odolnější proti mechanickému poškození. Především zvířata by mohla povrch okousat či oklovat.

Pletivo svařované nebo čtyřhranné

K oplocení nemovitostí a zahrad se nejčastěji používá svařované nebo čtyřhranné pletivo. Výhodou čtyřhranného pletiva je jeho nízká cena a výběr barevných i rozměrových variant. Svařované pletivo vyniká svou odolností, pevností, vzhledem i snadnou montáží. Pokud máte psa, je třeba pečlivě zvážit pevnost a výšku pletiva případně i použití betonových podhrabových desek. Nejpoužívanější výška pletiva je 150 a 160 cm.  Vliv na výběr pletiva má také terén pozemku. Pokud pozemek není rovný, lépe se mu přizpůsobí čtyřhranné pletivo.

Plotové panely

Plotové neboli průmyslové panely se nejčastěji používají k oplocení firemních areálů nebo k moderním novostavbám. Vynikají vysokou pevností a snadnou montáží. Od klasických pletiv se liší tím, že jsou to pevné a neohebné dílce v délce 250 cm. Prodávají se v několika barevných variantách a strukturách. Výška se pohybuje od 80 do 256 cm.

Lesnické pletivo

K oplocení lesních porostů a školek se používá lesnické pletivo. Volí ho také vinaři nebo stavaři k dočasnému oplocení stavebních areálů. Pletivo má specifickou stavbu ok. Odspodu nahoru se oka zvětšují, aby se zabránilo vniknutí drobné zvěře. K instalaci lesnického pletiva se používají speciální sloupky a háčky.

Chovatelská pletiva

Chovatelských pletiv je mnoho druhů, podle toho pro jaký chov je určeno. Jednotlivé druhy jsme popsali v předchozím článku.

Betonový plot

Pokud je pro vás důležité mít dostatek soukromí můžete zvolit plotové betonové dílce. Vynikají svou vysokou odolností a dlouhou životností.

Zvolit na montáž sloupků zemní vruty nebo beton? 

Zemní vruty vítězí s rychlou a snadnou montáží i demontáží. Beton je však mnohem trvalejší a estetičtější řešení. Zvládne i kamenitý terén a měkčí půdu.

Zeptali jsme se odborníků ze společnosti Pletiva Dobrý a Urbánek s.r.o., co radí svým klientům, kteří plánují stavbu plotu.

Zvažujete-li stavbu plotu, nejdříve je potřeba dobře promyslet, jakou funkci bude oplocení plnit. Pokud se jedná o lesní nebo dočasnou stavbu, připadá v úvahu lesnické pletivo. Máte pejska? Pak sáhněte po svařovaném pletivu, které váš pes rozhodně nerozplete. Potřebujete zvýšit soukromí na vašem pozemku nebo snížit prašnost z cesty? Pak vám můžeme doporučit odolný a elegantní betonový plot.

Je samozřejmě potřeba důkladně rozměřit pozemek a podle toho pak vybrat správné počty materiálu.

Připravte si také před stavbou oplocení návod, ať předejdete komplikacím při montáži. Návody a videa najdete na našem webu. (Tomáš Urbánek, generální ředitel společnosti) Potřebujete poradit s výběrem vhodného plotu? Máte zájem o kalkulaci materiálu? Obraťte se na obchodní zástupce firmy Pletiva Dobrý: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.    

Fotogalerie

View the embedded image gallery online at:
https://plzen.cz/do-noveho-roku-s-novym-plotem#sigProIde265fce6ed