Dramatická záchrana seniorky uvízlé v bytě. Dveře nešly otevřít, strážníci museli oknem!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 14. listopad 2022 16:14
Dramatická záchrana seniorky uvízlé v bytě. Dveře nešly otevřít, strážníci museli oknem! Foto: MP Plzeň

Osmaosmdesátiletá seniorka ve svém bytě upadla a nemohla se zvednout. Strážníci, kteří na místo dorazili jako první, se ale nedokázali ani pomocí speciálních nástrojů do bytu dostat, a tak za ní vylezli oknem.

Podezření, že má seniorka vážné problémy, nahlásil na linku strážníků v sobotu pozdě v noci jeden ze sousedů. "Uvedl, že se v bytě starší ženy od ranních hodin svítí a žena nereaguje na zvonění na domovní zvonek ani klepání na dveře," uvedla mluvčí plzeňských strážníků Jana Pužmanová. Hlídka se podle ní na místě spojila s oznamovatelem. "Ten se před jejich příjezdem pokusil přes okno nahlédnout dovnitř a projevil důvodnou obavu, že žena leží na podlaze. Z bytu se tou dobou ozývalo slabé naléhavé volání o pomoc," popsala mluvčí.

Dostat se do bytu však nebylo jednoduché. Při otevírání dveří nebyli strážníci ani se speciálními nástroji úspěšní. Rozhodli se proto pro jinou variantu. "Strážník nejprve vystoupal za pomoci teleskopického žebříku k oknu. Když uviděl na podlaze u postele bezmocně ležící ženu snažící se volat o pomoc, okamžitě začal jednat. Hlídka s pomocí náčiní pro otevírání oken z venkovní strany okno bez poškození otevřela a vstoupila dovnitř," podotkla Pužmanová.

Osmaosmdesátiletá seniorka působila podle Pužmanové zmateným dojmem, vůbec nevěděla, kde je, ani co se jí stalo a stěžovala si na bolest páteře, kvůli níž se nemohla pohnout. Strážníci ženě poskytli nezbytnou první pomoc, přikryli ji dekou, aby neprochladla a zavolali zdravotnickou záchrannou službu. "Než záchranáři dorazili na místo a převzali si ženu do své péče, strážníci se o ni starali," dodala mluvčí.