×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Dva hrabáči v plzeňské zoo! V expozici se setkala matka s dcerou

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 14. listopad 2019 15:45
Hrabac kapsky Dojemné shledání matky s dcerou. Foto: Kateřina Misíková

Novým obyvatelem plzeňské zoo se stala samice vzácného hrabáče kapského, sedmnáctiletá Curly. Do Plzně přijela ze Zoo Köln. Už v říjnu přivítala zoo dvouletou samici hrabáče Sabi, která je zároveň dcerou Curly. Mladší z dvojice hrabáčů přijela ze zoo z belgických Antverp. V Plzni se tak opět setkala matka se svou dcerou a společně teď tráví čas v jejich expozici.

Expozice pro hrabáče byla vytvořena již v roce 2001 v pavilonu Tajemný svět africké noci. Až doposud se ale hrabáč v plzeňské zoo nechoval, informoval její mluvčí Martin Vobruba. Hrabáč je savanový hmyzožravý savec. Je jediným zástupcem svého řádu. Dosahuje délky těla až 140 cm a hmotnosti i 65 kg. V Evropě jej nyní chová 25 zoo, v ČR je k vidění ve čtyřech zoologických zahradách. Byl známý pod starým českým jménem kuťoš nebo domorodým africkým jménem takaru.

Hrabáči jsou hraví. Foto: Kateřina Misíková

Hrabáče krmí jejich ošetřovatelé dvakrát denně mixovanou kaší, které celkem sní 650 gramů. Je to směs pro hmyzožravce ochucená banánem, jablkem a vařenou mrkví. Hrabáči ji vylizují a srkají z misky. Zvlášť ještě dostávají moučné červy. Jejich strava je podobná ježurám. Samice Sabi je zvědavá, hravá, přátelská a hodná.