Expedice po stopách Hanzelky a Zikmunda je už téměř rok na cestě

Zveřejněno v Aktuálně
Od - neděle, 20. březen 2022 06:46
Expedice po stopách Hanzelky a Zikmunda je už téměř rok na cestě Tomáš Vaňourek. Zdroj foto: Expedice Z101

Africká expedice mladých cestovatelů Tomáše Vaňourka a Lindy Piknerové, kteří opakují a rozšiřují legendární cestu Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda z let 1947 až 1950, má za sebou téměř rok. Výprava, kterou doprovází kameramani s fotografy, s názvem Z101 odstartovala loni 22. dubna a putuje napříč Afrikou. Zahájení bylo původně plánováno na termín 70. výročí zakončení cesty Hanzelky a Zikmunda, ale pandemie zavinila roční odklad.

Členové expedice se na svoji pouť vydali speciálem zvaným George, který své jméno nese na počet Jiřího Hanzelky. Tento návrh na jeho pojmenování přišel ze strany Miroslava Zikmunda. Auto původně sloužilo jako dakarský presscar ve stáji Aleše Lopraise. O jeho zapojení do expedice se zasloužil Karel Loprais.

V roce 2021 expedice projela Tunisko, Egypt a skončila v Súdánu, kde ji zasáhl na konci října převrat, který zpomalil další postup do sousedních zemí. „Jedno pondělí jsme se probudili a nešel internet. Za pár desítek minut jsme uslyšeli vzdálenou střelbu a následně nám kolemjdoucí na ulici řekli, že nastal převrat a jde se demonstrovat. V tu chvíli jsme si připadali jako ve virtuální realitě,“ popsal Tomáš Vaňourek.

Africkou etapu pak členové expedice zakončí v Kapském Městě, odkud bude následovat přesun do Jižní Ameriky a další etapa cesty, která je plánována na rok 2023. "Ale je to zatím jen přání, nikdy nevíme, co nám cesta připraví a čím nás překvapí, “ upřesnil Vaňourek.

Cílem expedice je legendární cestu HZ nejen zopakovat, ale také rozšířit. „Dává nám to možnost zachytit proměnu světa po 75 letech ve skutečně široké perspektivě a naplnit tak motto expedice  - Jak se mění svět a my s ním,“ dodává Vaňourek.

Expedice Z101 při své cestě vychází z historických materiálů HZ, ke kterým má přistup díky laskavé spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kde je archiv HZ uložen. „Právě muzeum a Klub HZ nám poskytují odbornou podporu, bez které by ochrana a rozšiřování odkazu a díla HZ nebyla možná,“ uzavřel Vaňourek.