Exředitel zdravotní pojišťovny v Plzni dostal šest let vězení za podvod

Zveřejněno v Krimi západ
Od - středa, 12. červenec 2023 08:07
Exředitel zdravotní pojišťovny v Plzni dostal šest let vězení za podvod ilustrační. Foto: pixabay

Šestiletým vězením potrestal Krajský soud v Plzni bývalého ředitele plzeňské pobočky Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Josefa Cibulku. Podle soudu v letech 2005 až 2012 za úplatky, zahraniční dovolené či koupi garsonky v Plzni kryl vykazování fiktivních ambulantních výkonů a domácí zdravotní péče soukromého lékaře Zbyška Urbana, škoda dosáhla téměř 50 milionů korun. Soudní projednávání případu se vleče několik let, během té doby spoluobžalovaný lékař zemřel. Vzhledem k velkému rozsahu žalované činnosti zabralo soudu vyhlašování a odůvodňování rozsudku dva dny. Verdikt není pravomocný, obhájce Cibulky se proti němu dnes odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu.

Cibulka celou dobu popíral, že by se na trestné činnosti podílel. Soud pro jeho usvědčení vycházel především z dřívějších výpovědí lékaře Urbana. Původně totiž čelil obžalobě pouze Urban, v roce 2016 ho soud poslal na sedm let do vězení. Urban se odvolal a nově uvedl, že se na trestné činnosti podílel i Cibulka. V roce 2018 tedy začal soud znovu už s obžalovaným Urbanem a Cibulkou, Urban o rok později zemřel.

Podle dnešního odůvodnění rozsudku se Urban v roce 2005 domluvil s Cibulkou, že může kromě skutečně provedených výkonů vykazovat i fiktivní ambulantních péči, od roku 2009 se dohoda rozšířila i na domácí zdravotní péči. Cibulka podle soudu poskytl Urbanovi ujištění, že nikdy neproběhne takový typ kontrol, který by podvody odhalil. Také mu slíbil, že vyřeší případně stížnosti pacientů na to, že jsou na něj vykazovány pojišťovně nikdy neprovedené úkony. Kromě toho Cibulka podle soudu poskytl Urbanovi i rodná čísla desítek lidí, na které může fiktivní úkony vykazovat.

O spolupráci při trestní činnosti podle soudu svědčí například enormní nárůst Urbanem vykazované domácí zdravotní péče. Zatímco v roce 2009 ji pojišťovně účtoval za něco přes 300.000 korun, o rok později už to bylo za devět milionů korun. Celá plzeňská pobočka pojišťovny přitom vykázala v roce 2009 domácí péči za 8,8 milionu korun, o rok později za 19,3 milionu a z toho víc než polovina připadala na Urbanem vykazované úkony. Také ambulantní péče u Urbana prudce rostla - v roce 2005 ji vykázal za 2,8 milionu korun, o rok později za víc než šest milionů a v roce 2011 až za víc než deset milionů, uvedla soudkyně Helena Przybylová.

Urban podle rozsudku Cibulkovi platil nejdříve 100.000 korun jednou za dva tři měsíce, pak jednou za měsíc, později se suma zvedla až na 200.000 korun, koupil mu také byt se zařízením v Plzni či tři zahraniční dovolené.

Podle soudu se na podvodech muselo v pojišťovně podílet víc lidí, nikoho jiného se ale nepodařilo odhalit a zajistit proti němu důkazy. Na Cibulkovo tvrzení, že o ničem nevěděl, soud namítl, že v takovém rozsahu by se podvody bez jeho vědomí vůbec nemohly odehrávat. Bez jeho účasti by proplácení fiktivních výkonů nemohlo fungovat v takové míře a tak dlouho, konstatovala soudkyně.

Cibulka byl ohrožen sazbou pět až deset let vězení, jedinou polehčující okolností byla podle soudu jeho dosavadní bezúhonnost. K trestu spíše při spodní hranici se soud přiklonil i kvůli délce trvání celého procesu. "Průtahy byly způsobeny i zdejším soudem, změny ve složení senátu jsou odpovědností soudu," konstatovala Przybylová. Během projednávání případu totiž původní soudce přestoupil na Vrchní soud a případu se musel ujmout jiný soudce. Na pondělní zahájení vyhlašování rozsudku dnes upozornily deníky Právo a Mladá fronta DNES.

čtk