Finále Plzeň koronavirus nezlomil. Na konci září nabídne šest dní plných filmů

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 28. srpen 2020 12:12
finale_008 ilustrační

Ty nejzajímavější české filmy, seriály a dokumenty uplynulého roku, ale i žhavé premiéry a předpremiéry a spolu s nimi hvězdné hosty nabídne od 25. do 30. září přeložený festival Finále Plzeň. Chystají se studentské prvotiny a odhalování stop českých tvůrců v mezinárodních koprodukcích, pohled k sousedům přes hranice do německé a slovenské kinematografické kuchyně. O Zlatého ledňáčka se v soutěžních sekcích utkají hrané filmy, dokumentární snímky, televizní a studentská tvorba. Hlavním centrem dění zůstává Měšťanská beseda a přilehlé Kopeckého sady. Novinkou je nový promítací sál v nedalekém Divadle Dialog.

„Jarní krize nás jako většinu ostatních silně zasáhla, ale rozhodli jsme se nevzdat se, festival posunout z jarního na podzimní termín a udělat nejlépe jak to půjde i ve ztížených podmínkách. Za svou dlouhou historii toho Finále zažilo již hodně. Někdy mu nepřála politická, jindy ekonomická situace, teď to byla pandemie. Ostatně to není poprvé, co se odehraje na podzim, takové mimořádné ročníky již byly. Ale festival se vždy oklepal a diváci ho podrželi. Věřím, že tomu bude tak i tentokrát,“ říká Eva Veruňková Košařová, ředitelka Finále Plzeň. Letošní ročník bude podle ní možná skromnější, ale o to srdečnější a pohodovější. "Cítím, jak nám všem v týmu, ale i lidem z filmové branže chybí společné setkávání, filmy na velkém plátně a plné sály. Doufám, že to stejně mají i diváci. Pokusíme se udělat vše, aby se nemuseli bát k nám zavítat a užili si festival s námi. Moc nám pomohli naši partneři, díky nimž můžeme pokračovat, ale festival bez návštěvníků by neměl smysl," doplnila Veruňková Košařová.

Letošní festivalový ročník se uskuteční za dodržení veškerých aktuálně platných hygienických a protiepidemických opatření. Vstupenky si mohou zakoupit pouze registrovaní návštěvníci a to nejlépe on-line. Prodej vstupenek na místě bude probíhat ve dvou oddělených boxech, tak aby bylo eliminováno tvoření front. Vstupenky jsou nepřenositelné. Pokud si akreditovaný divák vybere na projekci více vstupenek, musí organizátorům v případě potřeby dodat seznam svých „spoludiváků“ (včetně jejich telefonu a e-mailu). Na všechny akce, které nejsou ve venkovních prostorech, se účastník musí registrovat: u projekcí zdarma si vyzvedne vstupenku, u industry programu bude provedena registrace před vstupem na akci. Do sálů tak nebude vpuštěn nikdo bez akreditace či platné vstupenky.

Před jednotlivými sály a ve festivalových prostorech budou rozmístěny stojany s desinfekcí a informační tabule s upozorněním na hygienická opatření. Sály budou po každé projekci vydezinfikovány. Přesáhne-li kapacita sálu 100 osob, budou návštěvníci neprodleně upozorněni na povinnost nasadit si roušky. Po celou dobu festivalu bude v akci jasně označený speciální tým „desinfekce crew“.

Návštěvníci se mohou těšit na širokou škálu nejrůznějších snímků. Nebudou chybět 3Bobule, populární Staříci, drama Bábovky nebo hodně diskutovaný dokumentární film V síti.  Kompletní program festivalu je zveřejněn na webových stránkách film.festivalfinale.cz. On-line předprodej akreditací poběží od 28. srpna, vstupenky si můžete rezervovat od 1. září.