„Jedenáct let slibují politici výstavbu nové budovy Západočeské galerie na tomto místě a nestalo se prakticky vůbec nic,“ oznámil Josef Bernard na svém Facebooku. Řešením je podle něj rekonstrukce městských lázní. „Vybudujeme zde zázemí pro Západočeskou galerii, ale zároveň i zázemí pro Plzeňskou filharmonii,“ dodává v předvolebním klipu Bernard.
Podle politiků z krajské koalice i opozice se ale jedná o absolutní nesmysl a lacinou vějičku na voliče. Navíc nejsou žádné nové informace o tom, že by současný vlastník lázní, italská společnost TWB, odstoupila od záměru vybudovat v objektu obchody a kanceláře.
Za chybný označuje Bernardův nápad i ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil. Šéf galerie za ideální považuje realizaci existujícího projektu na novou galerijní budovu, která má za 820 milionů vzniknout v lokalitě U Zvonu. Prostorová dispozice městských lázní podle Musila nestačí pro galerii, natož pro galerii a filharmonii zároveň.
„Galerie a koncertní sál jsou dva odlišné světy, přičemž každý z nich má svá specifika. Možnost rekonstruovat historický objekt jsme s odbornou veřejností, hlavně architekty, diskutovali několikrát a závěr byl vždy stejný. Rekonstrukce historického objektu je složitá, nákladná a nikdy nezajistí potřebné podmínky pro celou řadu specializovaných provozů, které musí splňovat mezinárodní muzejní standardy a poskytovat adekvátní zázemí pro návštěvníky i sbírkové předměty, kterých galerie spravuje přes 10 tisíc“, říká Roman Musil.
Zapomínat se nesmí ani na to, že významná díla ve sbírce Západočeské galerie, která mají hodnotu blížící se dvěma miliardám korun, potřebují zvláštní péči, ať už se jedná o zabezpečení budovy nebo speciální požární ochranu.
Novou budovu podpoří stát
Stejně hovoří i náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Marcela Krejsová (ODS), která navíc upozorňuje, že nová budova je jednou z položek Národního investičního plánu a stát počítá s jejím kofinancováním ihned po vyhotovení dokumentace pro provedení stavby. Naopak na rekonstrukci městských lázní by stát s největší pravděpodobností vůbec nepřispěl.
„Nejedná se o nic jiného než laciný předvolební tah. Západočeská galerie nepotřebuje zázemí, které má v Pražské ulici 16. Potřebuje výstavní prostory pro stálé expozice, dočasné výstavy, edukativní prostory, restaurátorské ateliéry, depozitní prostory a knihovnu. To vše může nabídnout jedině nová budova, na jejíž přípravě se pracuje již 10 let,“ říká Marcela Krejsová.
Podle Krejsové navíc proběhlo šetření a odborný průzkum, zda by městské lázně byly pro účel galerijních prostor vhodné, a to s jednoznačným výsledkem. Nebyly. „Rekonstrukce je dražší než stavba na zelené louce, navíc s ústupky a kompromisy, protože rekonstruovaný objekt byl vystavěn pro jiné účely. Pak je třeba přičíst kupní cenu, protože zmiňovaný objekt je ve vlastnictví soukromé firmy, která má svůj projektový záměr a řeší dokumentaci ke stavebnímu povolení. Další čas a finanční náklady by vyžadovala zcela nová projektová příprava. Tohle všechno se zmiňovalo na jednání zastupitelstva a tehdy se mnou jak Josef Bernard, tak kolegové z koalice souhlasili,“ dodává Krejsová.
Zahozené úsilí i veřejné peníze
Odstoupit od záměru výstavby nové budovy by znamenalo zahodit i odvedenou práci a vynaložené finance. Řešení neexistujících výstavních prostor a depozit cestou výstavby nové budovy v roce 2010 odsouhlasilo krajské zastupitelstvo výběrem vítěze architektonické soutěže a šestiletou intenzivní prací na projektové dokumentaci ke stavebnímu povolení.
„Máme za sebou archeologický průzkum, územní řízení a vydané stavební povolení. Čas potřebný k výstavbě nové budovy bude značně kratší. Nápad, že se všechna tato práce a čas zahodí, je podle mého názoru zcestný a hloupý,“ uzavírá Krejsová.