Handicapovaní budou mít do Boleveckého rybníka lepší vstup

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 14. prosinec 2024 16:15
Handicapovaní budou mít do Boleveckého rybníka lepší vstup Foto: město Plzeň

Velký bolevecký rybník, oblíbené rekreační místo Plzeňanů, bude mít bezbariérový vstup. Ze tří navržených variant vybrali správci městského majetku, představitelé města a zástupci handicapovaných místo u Pizza Pointu na jihozápadní straně poblíž přelivu rybníka. V příštím nebo přespříštím roce tam město vybuduje přístupovou rampu, z níž se i lidé na vozíku dostanou přímo do vody.

Lokality MAPA AutorPřmyslBUREŠ Aquagen JPGZ navrhovaných míst u jachtklubu, u stánku s pizzou či přímo na hrázi rybníka nejvíce vyhovovalo právě to u stánku. Sklon dna je v daném místě pro rampu přiměřený, lokalita umožňuje bezbariérový přístup a v blízkosti jsou převlékárny i toalety. "Vybraná varianta u stánku s pizzou nesmí být v rozporu s technicko-bezpečnostním dohledem nad vodním dílem. Návrh rampy pro vstup do vody totiž počítá s umístěním blízko bezpečnostního přelivu," řekl vedoucí oddělení vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Martin Gregar.

První varianta v lokalitě u jachetního klubu byla vyřazena hlavně kvůli příliš mírnému sklonu dna do vody, který by výrazně prodloužil vstupní rampu se zábradlím, ale také kvůli stále se rozrůstajícím vodním rostlinám v příbřežním litorálním pásmu. Druhá varianta u pizza pointu byla vybrána jako nejvhodnější. Sklon dna je pro rampu přiměřený, lokalita umožňuje bezbariérový přístup a v blízkosti jsou toalety i převlékárny. Třetí varianta na pláži hráze má podobné podmínky jako druhá varianta, jen je o něco dále od zastávky MHD i parkoviště a další doprovodné infrastruktury.

„Je v zájmu města vytvořit vstup do nejoblíbenějšího plzeňského koupacího rybníka i pro hendikepované. Chceme co nejjednodušší řešení vhodné pro lidi s různými hendikepy a přístupné zdarma. Teď jsme vybrali to nejvhodnější, následovat by mělo zpracování projektu tak, abychom v roce 2025 nebo 2026 mohli vstupní rampu do vody postavit,“ uvedl náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

Vstupy do vody pro hendikepované bývají součástí frekventovaných pláží u moře i jiných sladkovodních lokalit vyhledávaných v létě plavci. Řešení je vždy závislé na místních podmínkách, tedy přístupu k vodě, i další doprovodné infrastruktuře. Při jednání bylo přihlédnuto také ke zkušenostem zástupců hendikepovaných. Studii se třemi variantami umístění s navrhovaným řešením zpracovala firma Aquagen s.r.o. Město Plzeň za ni zaplatilo 96 800 korun včetně DPH.