Hasiči sundali hnízdo sršně asijské, zásah komplikoval těžký terén!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 9. říjen 2023 17:45
Hasiči sundali hnízdo sršně asijské, zásah komplikoval těžký terén! Foto: HZS PK

Kolem 17. hodiny, tedy zhruba po dvou hodinách zásahu, se podařilo hasičům sundat hnízdo sršně asijské. Nacházelo se v koruně stromu u Vejprnického potoka v Plzni na Skvrňanech.

K likvidaci hnízda vyrazily jednotky v 15. hodin. "Vzhledem k charakteru terénu, v němž se hnízdo nacházelo (bylo ve svahu, pozn. red.), bylo ustavení techniky celkem oříškem," uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Hasiči podle něj ustavili výškovou techniku a provedli postřik hnízda. Následně vyčkali, až plně zapůsobí. Kolem 17. hodiny pak potvrdil, že už je hnízdo sundané. "Hnízdo jsme sundali a předali zástupci Západočeského muzea," doplnil.

Velké hnízdo sršní asijských našli ochránci přírody v neděli v podvečer. Sršeň podle odborníků zřejmě přivezl do Plzně kamion, protože se objevené hnízdo nachází poblíž dálnice. Přírodovědci se shodli na tom, že zřejmě někde ve Španělsku, kde je tohoto hmyzu hodně, se chytila sršní královna pod plachtu nákladního vozu, třeba s pomeranči, které vezl dopravce do obchodů ve střední Evropě. Sršeň pak mohla při brzdění vylétnout. Invazní druhy se šíří podél kolejí a dálnic.

Sršeň asijskáje o něco menší než sršeň obecná, která se v ČR vyskytuje běžně. Tento druh je zároveň tmavší, podle ochránců jde poznat od sršně obecné i díky žlutě zbarveným koncům končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijské mají kolovitý až hruškovitý tvar a vchod z boku. Nejčastěji bývají podle ochránců vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi. Asijská sršeň létá lépe než sršeň obecná, v letu je rychlejší a obratnější.

Podle ochránců je schopná rychle se šířit, proto je důležité, aby lidé hlásili podezření na její výskyt AOPK. Ta výskyt sršně ověří a případně zajistí ve spolupráci s hasiči likvidaci hnízd. Lidé mohou výskyt sršně hlásit na e-mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., podle ochránců je vhodné hlášení doplnit fotografií a přesnějším popisem hmyzu, aby bylo možné vyloučit záměnu s jiným druhem.

Fotogalerie