Ochránci přírody našli v Plzni hnízdo sršní asijských, zlikvidují ho hasiči

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 9. říjen 2023 10:31
Ochránci přírody našli v Plzni hnízdo sršní asijských, zlikvidují ho hasiči Foto: Tomáš Görner/ AOPK

Ochránci přírody našli v neděli v podvečer v koruně stromu v plzeňských Předních Skvrňanech velké hnízdosršní asijských. Hasiči ho zlikvidují dnes odpoledne. Další hnízda neobjevili. Informoval o tom Zdeněk Myslík z plzeňské pobočky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), na síti X o nálezu informoval také ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jde o první potvrzený nález tohoto invazního druhu hmyzu v ČR, který se specializuje na lov včel. Podle přírodovědců se sršeň asijská do ČR dostala zřejmě kamionem ze Španělska.

"Je to jedno velké hnízdo v okolí Vejprnického potoka," řekl Myslík. Nechtěl uvést konkrétní místo kvůli tomu, aby tam lidé nechodili. Podle něj to bylo zhruba jeden kilometr od prvního nálezu, což bylo v ulici Nade Mží v Předních Skvrňanech směrem k zahrádkářské kolonii, kde se sršně krmily nektarem na pámelníku. Ochránci přírody se pak snažili vytrasovat hnízdo, pomohlo také Západočeské muzeum a veřejnost.

"Hnízdo budeme dnes odpoledne likvidovat," uvedl Myslík. Další už by v oblasti být nemělo. "Ale až se zlikviduje tohle hnízdo, a když sršně nezmizí, tak se třeba bude hledat další. Ale je veliká pravděpodobnost, že je jenom jedno," řekl. Sršeň podle Myslíka zřejmě přivezl do Plzně kamion, protože objevené hnízdo je poblíž dálnice. Přírodovědci se shodli na tom, že zřejmě někde ve Španělsku, kde je tohoto hmyzu hodně, se chytila sršní královna pod plachtu nákladního vozu, třeba s pomeranči, které vezl dopravce do obchodů ve střední Evropě. Sršeň pak mohla při brzdění vylétnout. Invazní druhy se šíří podél kolejí a dálnic, uvedl.

Ochránci přírody jsou předběžně domluveni s hasiči, že hnízdo dnes zlikvidují. Mluvčí krajských hasičů Petr Poncar uvedl, že zatím hasiči povoláni nebyli. Pracovníci AOPK se mohou domluvit s dobrovolnými hasiči ve Skvrňanech.

Sršeň asijskáje o něco menší než sršeň obecná, která se v ČR vyskytuje běžně. Tento druh je zároveň tmavší, podle ochránců jde poznat od sršně obecné i díky žlutě zbarveným koncům končetin. Tato sršeň je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech. Hnízda sršně asijské mají kolovitý až hruškovitý tvar a vchod z boku. Nejčastěji bývají podle ochránců vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi. Asijská sršeň létá lépe než sršeň obecná, v letu je rychlejší a obratnější.

Podle ochránců je schopná rychle se šířit, proto je důležité, aby lidé hlásili podezření na její výskyt AOPK. Ta výskyt sršně ověří a případně zajistí ve spolupráci s hasiči likvidaci hnízd. Lidé mohou výskyt sršně hlásit na e-mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., podle ochránců je vhodné hlášení doplnit fotografií a přesnějším popisem hmyzu, aby bylo možné vyloučit záměnu s jiným druhem.

Hmyz byl podle ochránců před 20 lety zavlečen do Francie se zásilkou zboží z východní Asie, od té doby se šíří západní Evropou. Letos v létě ho objevili i v Maďarsku u hranic se Slovenskem. Dlouhodoběji se vyskytuje třeba v Portugalsku, Španělsku, Francii a Belgii. Z dat z těchto zemí vyplývá, že je důležité zajistit okamžitou likvidaci nalezených hnízd, aby se zabránilo rychlému šíření a trvalému usazení sršně.

čtk