Hejtmanka Mauritzová: Jsme připraveni očkovat až 8 tisíc lidí denně

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 15. únor 2021 20:55
očkování ilustrační foto: Nemocnice PK

Pokud začnou do ČR chodit vakcíny, je Plzeňský kraj schopen zajistit očkování 4000 obyvatel proti koronaviru denně, jak už to nahlásil ministerstvu zdravotnictví. Další zhruba stejný počet by naočkovali praktičtí lékaři v regionu. Do kraje dorazily vakcíny Pfizer, Moderna a minulý týden v pátek poprvé vakcína AstraZeneca.

"Máme naočkován velký počet záchranářů, zdravotníků v nemocnicích, lidí pracujících v sociálních službách. Očkujeme už podruhé a myslím si, že do konce února by očkování druhými dávkami mělo být ukončené," uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).

Kraj podle hejtmanky "trochu trápí", že nemůže tak rychle očkovat prvními dávkami občany nad 80 let, které má evidované v registračním systému. "Ale podle informací z (krajské) pracovní skupiny bychom měli tento týden ty sloty (v rezervačním systému) otevřít, protože jsme byli schopni ty vakcíny přerozdělit," řekla.

Mauritzová uvedla, že podle jejích informací by měl kraj od 1. března dostávat každý týden pět plat vakcín. V tu chvíli je připraven na očkování lidí nad 80 let a také praktických a ambulantních lékařů, kteří jsou přihlášeni přes registrační systém.

V severní části okresu Plzeň-sever a na Tachovsku, kde kraj nemá akutní nemocnice, působí dva mobilní očkovací týmy. "Velmi dobře se podařilo domluvit prostřednictvím Tachova, Stříbra a Boru místa, kde mohou očkovat seniory a další občany podle toho, jak budou ty sloty otevřené," řekla hejtmanka. Na severu Plzeňska jsou to očkovací místa v Kralovicích a Plasích a dojednává se ještě Manětín.

čtk