Hejtmanovy testy na koronavirus: Negativní, pozitivní, negativní, pozitivní

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 7. duben 2020 22:46
91454061_3597743803630359_7544520813211287552_n Foto: Josef Bernard

Aktualizováno 20:45 Velké nejasnosti doprovází testování krajských politiků na koronavirus, kteří jsou již podruhé v karanténě. Největší záhadou pak jsou testy v případě hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD), který už podle svých slov během 11 dnů absolvoval celkem čtyři – první negativní, druhý pozitivní, třetí negativní a čtvrtý znovu pozitivní.

Poprvé krajští politici museli do karantény poté, co byla nákaza odhalena u krajské radní Radky Trylčové (ODS). S tou se členové krajské rady setkali na společném jednání 16. března, tehdy ještě bez roušek na obličeji. Trylčová následně 26. března oznámila, že je „covid pozitivní“. Politici tak absolvovali první odběry a museli zůstat v izolaci.

Hejtman Josef Bernard (ČSSD) nyní redakci potvrdil, že chvíli po odběru začal pociťovat zdravotní problémy. „Změřil jsem si teplotu, protože jsem se cítil unavený. Nakonec jsem zjistil, že mám 37 stupňů. To se mi stává několikrát do roka, v tu chvíli jsem si myslel, že je to z prochladnutí při sportu nebo z únavy. Žádnou dušnost nebo příznaky koronaviru jsem u sebe nepozoroval,“ řekl Bernard, který v tu chvíli čekal na výsledky odběru v karanténě.

V neděli 29. března pak hejtman oznámil, že je covid negativní. „Na základě toho mně krajští hygienici v pondělí 30. března sdělili, že mohu ukončit karanténu a jít do práce. V úterý, kdy jsem šel do práce, už jsem žádné zdravotní problémy neměl,“ dodal Bernard.

Karanténa postupně skončila i dalším členům krajské rady. Výjimkou byli jen radní Trylčová a náměstek Zdeněk Honz (ČSSD), který měl první test rovněž pozitivní.

Jenže Bernard na rozdíl od svých kolegů absolvoval ještě druhý odběr, a to podle svých slov proto, že byl krajskými hygieniky vyhodnocen jako pracovník kritické infrastruktury, který se v rámci pracovních povinností stýká s mnoha lidmi. Problém přišel ve chvíli, kdy byl tento test vyhodnocen jako pozitivní. Jeho výsledek Bernard oznámil v pátek 3. dubna.

Ověřovací testy hygienici nařídili až podruhé

Hejtman se navíc v meziobdobí setkal s členy krajské rady, kteří tak museli znovu do karantény a na další odběry. Do karantény museli i ředitelé krajských nemocnic nebo ředitel domova pro seniory na Klatovsku. Nyní se postupně politici znovu dozvídají výsledky svých druhých odběrů. Mezi prvními, kteří je zveřejnili, je náměstkyně Marcela Krejsová (ODS).

„Dovoluji si oznámit, že i druhý test na Covid 19 mám negativní,“ uvedla v pondělí 6. dubna Krejsová. Přesto však zůstává v karanténě a musí vyčkat na výsledky takzvaného ověřovacího testu. Právě tento test však zřejmě hygienici v rámci první karantény politikům nenařídili. Jak nyní druhá karanténa probíhá, Krejsová redakci detailně popsala.

„Po kontaktu s nakaženou osobou jdete povinně do karantény a na odběr biologického materiálu. V karanténě jste čtrnáct dnů od kontaktu s nakaženou osobou a na závěr karantény jdete na ověřovací test. I ve chvíli, kdy uplyne zmíněných 14 dnů a vy stále nemáte výsledek ověřovacího testu, musíte zůstat v karanténě. Tu můžete ukončit až ve chvíli, kdy vám ověřovací test vyjde negativní,“ upřesnila Krejsová.

Záhada: Druhý test hejtmana

Největší záhadou pak jsou testy v případě hejtmana. Pokud by totiž hygienici postupovali stejně jako nyní, musel by Bernard až do výsledku druhého testu zůstat v karanténě, což se nestalo. Jednou z variant, jak záhadu objasnit, je, že hygienici vždy posuzují případ od případu a v různých situacích mohou stanovit odlišná pravidla. Další pochyby pak budí samotné výsledky Bernardových testů, které připomínají aprílové počasí.

Jasno by do celé situace mohli vnést krajští hygienici, kteří se ale nyní k situaci nechtějí vyjadřovat, a to s ohledem na policejní vyšetřování, které před několika dny začalo. Právě až výsledek tohoto šetření zřejmě vnese do celé situace více světla a ukáže, zda někdo pochybil či nikoliv.