×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Hladiny šumavských řek přes noc výrazně klesly

Zveřejněno v Z regionu
Od - středa, 5. leden 2022 08:34
Hladiny šumavských řek přes noc výrazně klesly ilustrační. Foto: se souhlasem ZAK TV

Šumavské řeky Vydra, Otava a Křemelná, jejich hladinu v úterý zvedl vydatný déšť a tání sněhu, v průběhu noci klesly a jsou už bez povodňových stupňů. Otava dosáhla v úterý v Rejštejně a v Sušici až na třetí stupeň, Vydra na Modravě a Křemelná ve Stodůlkách pak hlásila druhý stupeň povodňové aktivity. 

Otava stoupla v průběhu úterý zhruba o metr až na 190 centimetrů, což je deset centimetrů nad hranicí pro třetí povodňový stupeň. Žádné větší škody ale nezpůsobila, pouze se vylila do luk. Ještě v úterý v noci klesla na druhý stupeň, bez povodňových stupňů je od 6. hodiny ranní. Po toku v Sušici Otava rovněž v úterý dosáhla třetího stupně, který začíná na 175 centimetrech, hranici překonala jen těsně a od večera klesala. Bez povodňových stupňů je od dnešních 7:00, kdy byla hladina na 119 centimetrech. Vydra na Modravě měla v 7:00 hladinu ve výšce 100 centimetrů, od úterního maxima klesla o 47 centimetrů. Křemelná ve Stodůlkách klesla pod hranici pro první povodňový stupeň po 3. hodině, nyní je hladina na 85 centimetrech.

V souvislosti s varováním před povodněmi hasiči monitorovali situaci na Horažďovicku a Sušicku. Jediným zásahem zůstává událost z úterních 20:38. "V Horažďovicích jsme vytáhli z Otavy listnatý strom, který mohl v řece tvořit bariéru," doplnil mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.