Horám v Plzeňském kraji pomohlo víkendové sněžení a ochlazení

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pondělí, 27. únor 2023 07:28
Horám v Plzeňském kraji pomohlo víkendové sněžení a ochlazení ilustrační. Foto: Sport Areál Špičák
 

Horám v Plzeňském kraji pomohlo víkendové ochlazení a sněžení, které zlepšilo podmínky pro zimní sporty. Na Šumavě napadlo místy až přes 30 centimetrů prachového sněhu, takže se opět rozjely některé vleky, které musely v týdnu dočasně přerušit provoz. V krajině ale zatím není sněhu dostatek pro strojovou úpravu běžeckých stop, zjistila ČTK.

V hlavním centru zimních sportů v kraji, v Železné Rudě jsou dnes v provozu všechny areály. Lyžuje se na Špičáku, Nad Nádražím, na Bevederu, Samotách, na Alpalouce, Weissově louce i na Goldhofu, jezdí lanovka na Pancíř, vyjmenovala Iva Juhová z železnorudského infocentra. Přímo v Železné RUdě podle ní napadlo za sobotu a dnešek kolem 20 centimetrů sněhu. "Lidí je stále dost, i když to nebyl nejsilnější víkend. Ale pokračují jarní prázdniny, takže jsou tady hlavně rodiny s dětmi, ještě jsou i nějaké školní lyžařské kurzy. Jednoznačně převažují domácí turisté, Němců je minimum," řekla.

V největším lyžařském areálu kraje, Ski&Bike Špičák lyžovalo po oba víkendové dny na upravených sjezdovkách kolem tisíce lidí, řekl Jan Kasík z areálu. "Během posledních 24 hodin připadlo asi 25 centimetrů prašanu, což sjezdovkám pomohlo, lyžuje se zcela bez čekání," řekl.

Ne tak dobré podmínky mají na Šumavě běžkaři. Po předchozí oblevě byla krajina místy téměř beze sněhu a ani nová sněhová vrstva zatím neumožňuje, aby rolba projela stopy, řekla Juhová. Například v okolí Železné Rudy se při dostatku sněhu upravuje kolem 70 kilometrů stop. Běžkaři si ale místy trasy sami prošlapávají. Stopy se zatím neupravují ani v dalších oblastech - v okolí Modravy, Prášil či Horské Kvildy. Pokud ale současné počasí vydrží, například v Prášilech počítají se strojovou úpravou v pondělí. V nejvyšších polohách na hřebenech tam je až kolem 70 centimetrů sněhu, v nižších polohách ale jen kolem 20 centimetrů.

Klidný víkend má za sebou šumavská horská služba. "Na Železnorudsku jsme měli v sobotu jen jeden úraz, dnes to bylo u nás bez úrazu. Lidí je o něco méně, ale lyžuje se všude a bez čekání. Za víkend napadlo asi 30 až 35 centimetrů prašanu," doplnil Ladislav Vybíral z šumavské horské služby.

čtk