Jak se orientovat ve světě vysavačů. Umí už vysávat okna i popel

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - středa, 6. leden 2021 09:15
multifunkční vysavač plzen cz ilustrační, pixabay

Sortiment vysavačů se každý rok rozšiřuje o dalšího pomocníka do domácnosti. Některé funkce vás mohou i překvapit. Věděli jste, že je na trhu vysavač na okna nebo vysavač na vysávání popela z krbu?

ilustrační, pixabay

Když si začínáme vybírat nový vysavač, je třeba zohlednit typ podlahy, jaký u vás doma převažuje. Pokud máte v celém domě jen hladké povrchy, jako jsou parkety, vinyl nebo dlažba nepotřebujete vysavač s velkým sacím výkonem. V takovém případě vás nezklame tyčový vysavač nebo můžete úklid svěřit robotickému vysavači.

Vysavače rozdělujeme na sáčkové a bezsáčkové. Nevýhoda sáčkových vysavačů je nutnost výměn sáčků a tedy další pravidelné náklady. Výkon vysavače také může ovlivnit naplněnost sáčku. Nevýhodou bezsáčkového vysavače je manipulace s prachem při vysypávaní sběrné nádoby. Bezsáčkovým vysavačům se také říká cyklonové, protože nečistoty uvnitř nádoby rotují kolem stěn a separují se přitom větší a menší částečky. Drobný prach zachytí filtr. Bezsáčkové vysavače mají stabilnější sací výkon než vysavače se sáčkem.

Tyčové vysavače

Tyčové vysavače se staly trendem posledních let a jsou nepostradatelným pomocníkem pro rychlý úklid domácnosti. Jejich výhodou je i jejich nízká hmotnost a variabilní konstrukce, kterou vysajete pohodlně i pod nábytkem. V nabídce jsou modely napájené kabelem i na akumulátor. Tyčové aku vysavače se prodávají i ve variantách 2 v 1, kdy máte kombinaci tyčového vysavače a malého ručního nebo kombinaci suchého vysávání společně s mokrým vytíráním.

ilustrační, pixabay

Robotické vysavače

Dalším moderním pomocníkem je robotický vysavač. Najdete ho také v kombinacích vysávání a vytírání. Jeho funkce se každý rok zdokonalují a i na našem trhu jsou cenově dostupné modely. Vysavač můžete ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace nebo ho naprogramovat na pravidelný úklid. V nastavení mu můžete vymezit i trasy, ve kterých si přejete, aby se pohyboval. Nečistoty sbírá do zásobníku, který snadno vysypete a vyčistíte.

ilustrační, pixabay

Vysavač na popel

Vysavač na popel ocení majitelé krbových kamen. Na trhu najdete modely určené na studený a teplý popel. Zvládne vysát piliny a větší nečistoty.

Centrální vysavač

Centrální vysavače využívají nejvíce majitelé větších provozoven, jako jsou hotely a penziony. Vynikají v čistotě při vysávání. Nevíří prach a všechny nečistoty odvádí mimo obytný prostor. Nejčastěji se dává jednotka do sklepa nebo technické místnosti. Mají tichý provoz a dlouhou životnost. Součástí vysavače jsou odlehčené hadice a vysavačové zásuvky umístěné v místnosti.