×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9969

Jak se vyznat v chovatelských pletivech? Jejich názvy vám napoví

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - pátek, 11. prosinec 2020 14:24
klec pro ptáky plzen cz Foto: Pletiva Dobrý a Urbánek s.r.o.

Pletiva a ploty chráníme nejen svůj majetek a naše bezpečí, ale i chovná zvířata. Zvířata mohou napadnout predátoři, nebo může hrozit jejich zatoulání. Při oplocení výběhů hrají roli finanční možnosti, čas, zručnost a konkrétní potřeby chovatele i zvířat. Chovatelská pletiva mají svá specifika. Podíváme se na některá z nich.

Foto: Pletiva Dobrý a Urbánek s.r.o.

Voliérové pletivo K výrobě voliér a klecí pro ptáky se používá pletivo určené na voliéry, které najdete sortimentu kvalitních dodavatelů ve variantě poplastované (Zn + PVC) i pozinkované. Pletiva se dodávají o výšce 50 nebo 100 cm. Velikosti ok jsou 6,3 x 6,3 mm až do 50 x 50 mm.

Králičí pletivo Chovatelské šestihranné pletivo má velmi široké využití. Nejčastěji se využívá pro výrobu klecí pro králíky, proto získalo svůj název Králičí pletivo. Chovatelé i zahrádkáři ho používají k oplocení výběhů pro volná zvířata, jako jsou kachny a slepice. Dále jako ochranu pro ovocné stromky, keře a sazenice. Floristi v chovatelském pletivu našli pomocníka při výztuhách květinových aranžmá. Zedníci ho používají ke zpevnění omítek a jako podklad pro zateplování. Králičí pletivo koupíte ve variantách pozinkované a poplastované.

Foto: Pletiva Dobrý a Urbánek s.r.o.

Včelařské pletivo I pro včelaře je na našem trhu speciální pletivo, které se vyrábí ve variantě pozink nebo celoplastové. Oka i síly drátů jsou různá podle prodejce.

Ovčí pletivo Zvířata jako jsou ovce, kozy a další chovná zvířata potřebují pevnější ohrady. Používá se tzv. ovčí pletivo, které je vyrobeno z pozinkového drátu (1,6 nebo 2,0 mm) v horní části a ve spodní části je zesíleno drátem (2,0 nebo 2,8 mm) pro udržení tvaru a stability.

Oborové pletivo Oborové pletivo je stejně jako u klasického pletiva pletené do čtyřhranných ok, jsou však větší (100 nebo 125 mm). Pro zpevnění je na oborové pletivo použit silnější ocelový drát (3,1 nebo 4,0 mm), který je pozinkován a tím chráněn proti korozi.

Zeptali jsme se odborníků ze společnosti Pletiva Dobrý a Urbánek s.r.o., co radí svým klientům, kteří plánují stavbu výběhu pro chovná zvířata.

Foto: Pletiva Dobrý a Urbánek s.r.o.

„Při výběru chovatelského pletiva vždy radíme nejdříve samozřejmě dobře promyslet, pro jaké zvíře voliéru či klec stavíme. Ke stavbě příbytku pro velké ptáky radíme pletivo se silnějším drátem. Pro hlodavce pak doporučujeme pletivo s malými oky, aby zvířátko neprolezlo.

K oplocení výběhů pro větší zvířata pak doporučujeme podívat se po pletivu ovčím nebo lesnickém. V zoologických zahradách je často k vidění i pletivo oborové, které je velmi podobné klasickému čtyřhrannému pletivu, jen má větší oka – nehodí se tedy k oplocení příbytků malých zvířat, hrozí totiž jejich útěk. Plánujete oplocení výběhu pro drůbež? Volte velikost ok pletiva takovou, aby vám jím neprolezla škodná zvěř," doporučuje generální ředitel společnosti Tomáš Urbánek.

Potřebujete poradit s výběrem chovatelského pletiva? Máte zájem o kalkulaci materiálu? Obraťte se na obchodní zástupce firmy Pletiva Dobrý: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.