Jak si užít prodloužený víkend? Máme pro vás několik tipů!

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 27. říjen 2022 18:00
Jak si užít prodloužený víkend? Máme pro vás několik tipů! Ilustrační foto: Milan Svoboda

Na konci října nás čeká nejen státní svátek a s ním prodloužený víkend, ale také delší sobotní noc, protože se vracíme k přirozenému (zimnímu) času. Pojďme se podívat, jak s takovým množstvím volna co nejlépe naložit.

Pátek 28. 10.

28. říjen se ponese ve znamení oslav 104. výročí vzniku Československa.

Plzeňské oslavy vzniku republiky jsou celodenní akcí, při níž město nabízí návštěvu kulturních institucí, pamětihodností, zajímavých míst nebo zahrad, ale i vybraných sportovišť za symbolických 28 korun nebo zdarma. Pestrobarevnou programovou nabídku doplňují originální prohlídky města, komentované procházky, jízdy historickými vozy městské dopravy, gastronomická tržnice a další aktivity. Závěr slavnostního dne je věnován vzpomínkovému setkání na náměstí T. G. Masaryka v 17:00 a následujícímu průvodu světel, který vyvrcholí tradičním ohňostrojem s hudebním doprovodem na náměstí Republiky.

Podrobně jsme o programu psali zde.

Kurz s názvem Věneček, laskonka, indiánek aneb retro zákusky s Míšou naučí všechny, jak připravit tyto zákusky dětství.

Kurz pořádá Škola vaření Soukup, Štefánikova 16 od 10:30

Co budou účastníci péct:
Žloutkový věneček z odpalovaného těsta
Křehká laskonka s lahodným krémem
Ovocný indiánek na domácím piškotu

Co se na kurzu naučí:
*
odpalované těsto
*
poctivý žloutkový krém
*
křehké laskonky roztírané přes šablonu
*
domácí buflery (piškoty)
*
ovocný sníh vhodný nejen do indiánků

Sobota 29. 10.

 Zločin v říši pohádek

Uvádí Divadlo Alfa v 15:00

Detektivka pro děti „Zločin v říši pohádek“ byla poslední novinkou Divadla Alfa v sezóně 2021/22. Autorem hry napsané na míru našeho divadla je liberecký dramatik Vít Peřina.
Děti jistě poznají všechny pohádky, kterými se příběh proplétá: Zlatovlásku, Popelku nebo děda Vševěda. A znají i pohádkového dědečka – právě ten povolá opravdové policisty ze světa lidí, protože v pohádkách řádí zloděj.

Pro dvojici policistů měl být ten den jen další obyčejná odpolední směna strávená v hlídkovém voze. Jenže to by se jim na zadním sedadle nesměl zničehonic zjevit záhadný stařeček. A že prý budou muset s ním. Do říše pohádek.

V klasických pohádkách se to odjakživa zločiny jen hemží. Lstivá liška unese nebohé dítě do své nory, žárlivá Královna otráví překrásnou Sněhurku, vlezlé Jezinky týrají bezelstného Smolíčka… Všechny tyto činy jsou ale v pohádkách pokaždé potrestány a napraveny. Co když se ale v pohádkách jednoho dne Zlo utrhne ze řetězu? Co když se začnou dít věci pro známé pohádky zcela netypické? V ten moment musí nastoupit Pohádkový dědeček a coby správce Pohádkové říše vrátit vše do patřičných kolejí. A když to sám nedokáže, nezbude mu, než využít své tajné chodby do Země lidí a unést odtamtud dva detektivní profesionály. Bláznivou detektivní loutkovou komedii napsal Vítek Peřina, který tímto přidává další kus do série pohádkových adaptací a parafrází psaných pro Divadlo ALFA v minulosti. Výpravu obstará scénograf Marek Zákostelecký a inscenaci nastuduje dlouholetý režisér a donedávna umělecký šéf Divadla Alfa Tomáš Dvořák.

K představení vznikne navazující workshop a v nabídce budou také pracovní listy.

Neděle 30. 10.

Od 14:30 a 16:00 uvádí Malé divadélko Praha v Měšťanské besedě pohádku pro děti O kohoutkovi a slepičce.

Západočeská galerie v Plzni uvádí v 17:00 slavnostní koncert Pocta Antonínu Dvořákovi.

Requiem v katedrále

zazní od 19:00 Katedrále sv. Bartoloměje.

Uvádí Divadlo Josefa Kajetána Tyla ve spolupráci s Biskupstvím plzeňským pod záštitou biskupa Mons. Tomáše Holuba.

Mozartovo Requiem je jedním z nejkrásnějších zhudebnění tohoto duchovního textu.

V hudbě byl latinský text requiem (mše za zemřelé) mnohokrát zhudebněn, poprvé zřejmě belgickým skladatelem Johannesem Ockeghem na konci 15. století. Slavná requiem napsali např. Antonín Dvořák, Johannes Brahms, Giuseppe Verdi, Hector Berlioz nebo Benjamin Britten. Mozart své Requiem nestačil dokončit, neboť mu smrt vyrvala pero z ruky. Dílo pak dokončil jeho žák Franz Xaver Süßmayr a v této verzi poprvé zaznělo ve Vídni 2. ledna 1793.

Dirigent: Jiří Petrdlík
Sbormistr: Jakub Zicha
Hudební příprava: Maxim Averkiev, Martin Marek
Inspice: Petra Kuldová Tolašová
sólisté: Becca Conviser, Jana Foff Tetourová, Tomáš Kořínek, František Zahradníček
Sbor opery DJKT, Orchestr opery DJKT

Veletrh svatební inspirace – Svatba udržitelně a originálně

DEPO2015 od 11:00 do 17:00

Svatební trendy pro rok 2023 se nesou v duchu udržitelnosti, ručních prací a originálních nápadů, a to jsou i témata letošního Veletrhu svatební inspirace v plzeňském DEPO2015. Představí se na něm desítky svatebních dodavatelů, umělců a výrobců, kteří pomohou z vaší svatby udělat originální a jedinečnou událost.  Těšit se můžete na módní přehlídky svatebních a společenských šatů, čeká vás taneční workshop, svatební tržiště, kde můžete dát nový smysl svatebním šatům a dekoracím, které už jeden velký den mají za sebou. A můžete si poslechnout vystoupení hudebních skupin, které mohou zahrát i na vaší svatbě. Vstupenky na veletrh stojí 100 Kč a zakoupit je můžete už teď na webu.

Pořadatelé vám připraví spoustu tipů a workshopů, jak na výrobu svatebních maličkostí. Přehlídky, hudební vystoupení a spoustu inspirace pro váš velký den. Tentokrát na téma "Udržitelně a originálně", protože i s omezeným rozpočtem můžete uspořádat famózní svatbu.