Jaká je role tělovýchovného lékařství ve sportu a v medicíně prozradí konference v Mariánských Lázních

Zveřejněno v Karlovarský kraj ZAK
Od - pátek, 3. listopad 2023 13:54

Ve dnech 2. až 4. listopadu probíhá ve společenském domě Casino v Mariánských Lázních konference s názvem Tělovýchovné lékařství.

Odborníci na konferenci hovoří o tématech jako Role tělovýchovného lékařství ve zdravotnictví a ve sportu, Výzkum v tělovýchovném lékařství, Využití akupunktury ve vrcholovém sportu, Boj proti dopingu ve sportu nebo Vliv tělesných parametrů na výkon v chůzi. Na akci vystoupil se svým příspěvkem VO2max a zdraví mimo jiné i profesor Martin Matoulek.

„Jaká je role tělovýchovného lékařství ve sportu a v medicíně? Když pacientovi například řekneme, že se má více hýbat, tak už málokdo definuje, jak, kdy a kde. Tělovýchovné lékařství je tedy obor, který propojuje další odbornosti a v podstatě pacientům předepisuje pohyb jako lék a definuje, jak dlouho má cvičit, s jakou zátěží a podobně," říká Martin Matoulek, předseda České společnosti tělovýchovného lékařství a Společnosti klinické obezitologie.

„VO2max a zdraví lze volně do češtiny přeložit jako zdatnost a zdraví. Mnohdy může mít lepší prognózu fyzicky zdatný, obézní pacient, nežli nezdatný hubený. Pokud se tedy například u pacienta s kardiovaskulárním onemocněním podaří zvýšit zdatnost, máme pak mnohdy lepší prognózu než v případě, kdy ho léčíme pouze farmakoterapií," dodává Matoulek.

Na konferenci v Mariánských Lázních vystoupili další významné osobnosti, jako například profesor Pavel Kolář, profesor Štěpán Svačina či předseda České unie sportu Miroslav Jansta.