Jednoduchý tip na pěstování česneku doma na parapetu

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - úterý, 19. leden 2021 16:13
česnek ve vodě plzen cz Foto: freepik.com

O tom, jak sázet česnek na zahradě a co dělat pro kvalitnější úrodu jsme psali v minulém článku. Jak ale můžeme česnek pěstovat celoročně a v pohodlí našeho domova? Celé kouzlo spočívá v jednoduchosti naklíčení česnekových hlav na vodě.

Potřebujeme pouze:

  • stroužek česneku
  • plastovou lahev
  • ostrý nůž
  • vodu

Jak postupovat:

  1. Vyberte co nejkvalitnější česnekovou paličku, abyste měli z úrody, co největší užitek. V obchodech bývá na výběr z českých i zahraničních odrůd.
  2. Připravte si plastovou lahev. Nejvhodnější je o objemu 0,5 litru. Okraj pod víčkem nožem seřízněte, abyste měli otevřené hrdlo. Vypadá to jako váza. Je možné nahradit plastovou lahev i menší skleněnou vázičkou. Důležitá je šířka hrdla, aby vám česnek nepropadával celý do vody. Někdo doporučuje okraje plastové lahve zatavit mírně nahřátou žehličkou, aby se zesílil okraj lahve. Není to ale nutné. Lahev naplníme vodou a vložíme na ní paličku česneku, tak aby se část česneku dotýkala vodní hladiny. Lahev umístěte na teplé a slunné místo.
  3. Po pár týdnech dojde k tomu, že z česneku vyrostou do vody bílé kořínky a navrchu vyroste krásně zelená nať.
  4. V další fázi můžete česnek rozdělit na jednotlivé stroužky a přesadit je do květináče s hlínou, kde doroste z jednoho stroužku celá nová palička.

Upozorňujme, že tato inspirace je vhodná pouze pro dospělé osoby. Je nutné dbát o vaši bezpečnost při manipulaci s nožem a žehličkou.