×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

S opakovaným zákazem řízení, drogami v krvi a nefunkčním předním světlometem vyrazila na silnici devětatřicetiletá žena z jižního Plzeňska. Na plzeňské Klatovské třídě ji kvůli špatně osvětlenému autu zastavila hlídka strážníků. Při kontrole pak už strážníci jen postupně zjišťovali i další prohřešky, kterých se žena dopustila.
Kontrolní testy, které podruhé podstoupili minulý týden obyvatelé Tatiné na Plzeňsku, neodhalily žádné nové případy koronaviru. Vesnice se zhruba 250 obyvateli se stala v srpnu ohniskem nákazy, která se prokázala u 28 lidí. Krajská hygienická stanice proto nařídila mimořádná opatření. Zakázala pořádání hromadných akcí, zavřel se obecní úřad, vše se denně dezinfikovalo, lidé museli nosit ven roušky. Dnes hygienici mimořádná opatření odvolali, řekl ředitel krajské hygienické stanice Přemysl Tomašuk.
Záchranářský vrtulník musel letět dnes po poledni k dopravní nehodě, která se stala na silnici druhé třidy u Kokořova v okrese Plzeň-jih. Řidič jednoho z aut nedal přednost mladíkovi, do jehož auta narazil. Zranili se oba řidiči i spolujezdkyně pravděpodobného viníka nehody.
O osm desetin procenta klesla průměrná hrubá měsíční mzda lidí v Plzeňském kraji. V průměru si lidé ve druhém čtvrtletí přišli na 32 681 korun, což je od 264 korun méně, než v předchozím kvartále. V pořadí krajů nicméně zůstává region relativně vysoko, lépe zaplatili zaměstnavatelé lidem jen ve čtyřech krajích.

Zaměstnanci si na Plzeňsku finančně pohoršili. Vyplývá to z dat, která zveřejnil Český statistický úřad. Vydělávají skoro o dva tisíce méně, než je republikový průměr. Ten činil za léto 34 271 korun, na rozdíl od Plzeňského kraje mírně vzrostl, přesně o půl procentního bodu. Faktem ale je, že za vyšším číslem stojí data Prahy, kde zaměstnanci v průměru vydělají 42 435 korun.

Nehoda dvou aut uzavřela včera odpoledne silnici první třidy u obce Babylon na Domažlicku. V hustém lese mladá řidička vyjela do protisměru potom, co při řízení kýchla. Zrovna v té chvíli projížděla místem v autě seniorka, jejíž auto smetl náraz do škarpy.

Od Babylonu směrem na Domažlice mířila jízda třiadvacetileté řidičky včera po půl třetí odpoledne. Kousek před rybníkem Hadrovec ale ukončilo její jízdu silné kýchnutí. „Řidička osobního auomobilu nezvládla řízení a přejela do protisměru, kde se střetla s osobním vozidlem Škoda Fabia, které řídila čtyřiaosmdesátiletá řidička,“ popsala situaci mluvčí policie Dagmar Brožová.

V hrozivě vypadající nehodě vyjížděli hasiči dnes po jedné hodině odpoledne. Na silnici třetí třídy mezi Malesicemi a Chotíkovem na okraji Plzně vyjelo auto ze zatím nezjištěných důvodů mimo silnici a skončilo na střeše. V autě cestovali dva lidé, se štěstím vyvázli oba téměř bez zranění.
I po začátku školního roku si většina venkovních koupališť v Plzeňském kraji drží kvalitu vody vhodnou ke koupání. Zhoršenou jakost vody a třetí stupeň z pětibodové škály má Babylon na Domažlicku, Bušek ve Velharticích a biotop v Blovicích. Informace o kvalitě vody zveřejňují na svém webu krajští hygienici, některé nejaktuálnější dostupné údaje jsou ale i z poloviny srpna. Většina z téměř 30 hygieniky sledovaných koupališť v kraji má vodu na prvním nebo druhém stupni kvality, tedy bez hygienických rizik.

S opilým mužem se dostali do konfliktu strážníci plzeňské městské policie. Potom, co muže upozornili, aby se neopíral o zaparkované auto, začal být opilec agresivní. Jednoho ze strážníků dokonce napadl. Musel proto skončit na záchytce, teď mu hrozí až desetitisícová pokuta.

Vítězi soutěže v třídění odpadu v Plzeňském kraji jsou za loňský rok obce z Klatovska. V kategoriích podle počtu obyvatel zvítězila obec Srní a město Železná Ruda na Šumavě a obec Černíkov. Železná Ruda obhájila prvenství, které si v kategorii obcí nad tisíc obyvatel drží už šestým rokem. Soutěže My už třídit umíme!, kterou pořádají Plzeňský kraj, obalová společnost EKO-KOM a Regionální rozvojová agentura, se zúčastnilo 489 z 501 obcí kraje. Vyhlášení cen se konalo dnes v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích.

Snadnější výuce dětí cizích národností i kontaktu s jejich rodiči mají pomoci hlasové překladače, které pro svých 13 základních a mateřských škol pořídila Plzeň. Díky projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání II lze na nákup překladačů použít evropské dotace. Plzeňské základní školy v minulém školním roce navštěvovalo 968 cizinců, což činí šest a půl procenta z celkového počtu žáků, řekla uvedla radní odpovědná za oblast školství Lucie Kantorová.