Jubilejní dárce kostní dřeně do Plzně dorazil až z Ostravy!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 3. listopad 2022 13:13
Jubilejní dárce kostní dřeně do Plzně dorazil až z Ostravy! Foto: Český národní registr dárců dřeně

Český národní registr dárců dřeně slaví – odběr kostní dřeně právě podstoupil 900. dárce. Dobrodincem s tímto kulatým pořadovým číslem je jednadvacetiletý policista Vojtěch Bittner, který se do Plzně vydal až z Ostravy. 

Český národní registr dárců dřeně sídlí v Plzni a má 60 poboček po celé republice. „Do registru jsem se přihlásil hned v osmnácti letech. Vnitřně cítím, že heslo pomáhat a chránit pro mě platí i v osobním životě, a proto darovat, když mohu a mám štěstí, že jsem zdráv, je pro mě přirozené. Ničeho jsem se předem nebál, načetl jsem si vyprávění jiných dárců, takže nebylo proč,“ vypráví ještě z nemocničního lůžka jubilejní dárce, který pracuje v Oddělení hlídkové služby Ostrava. 

Najít shodného dárce s pacientem je jako hledání jehly v kupce sena. Po zápisu do registru se někomu ozvou lékaři prakticky hned, někomu třeba za pět, deset let, většině potenciálních dárců ale nezazvoní telefon nikdy. „Shodu s pacienty najdeme jen asi u 1 % ze všech zaregistrovaných, a právě proto potřebujeme databázi dobrovolníků co nejširší,“ vysvětluje vedoucí lékařka koordinačního centra registru Jana Navrátilová. 

Vojtěch Bittner daroval své krvetvorné buňky pomocí takzvané separace z krve, tedy metodou podobnou darovaní plazmy. „Cítil jsem se dobře, nic mě nebolelo, jen ke konci mě začaly brnět prsty u rukou. Ale to je maličkost oproti tomu, že můžu někomu zachránit život. Během separace jsem sledoval televizi a povídal si se sestřičkami,“ popisuje dárce své bezprostřední dojmy. Přístroj přitom průměrně vyseparuje krvetvorné buňky za 3,5 až 4 hodiny. 

Kostní dřeň lze darovat dvěma způsoby    

V současné době lze kostní dřeň darovat dvěma způsoby, tím první je výše zmíněná separace, která se provádí bez narkózy na speciálním přístroji. Druhou metodou je pak tradiční odsátí dřeně jehlou z kosti pánevní pod narkózou. Konečné rozhodnutí, jak chce dárce své krvetvorné buňky darovat, je na něm. „V současné době převažuje darování pomocí separace. Téměř nikdo ale po odběru zvolený způsob neřeší, dárci většinou říkají, že pocit, že právě díky nim dostane jiný člověk šanci na život, je k nezaplacení,“ doplňuje Navrátilová.

To potvrzuje i Vojtěch Bittner. „Kdyby bylo potřeba, šel bych do toho znovu. Mám radost, je to opravdu dobrý pocit. Vím, že moje krvetvorné buňky právě teď míří někam do zahraničí, aby pomohly neznámému muži.“    

Český národní registr dárců dřeně disponuje aktuálně 112 754 zaregistrovanými dobrovolníky, ve světě jich pak je celkem 40 384 524. Registry po celém světě jsou propojeny a úzce spolupracují, bohužel cca pro každého čtvrtého pacienta se vhodného dárce najít nepodaří nebo se nalezne příliš pozdě.