Kapely s příběhem. Totalitu si připomene unikátní koncert

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 24. říjen 2019 13:11

Míša Leicht a skupina COP, písničkář Jiří Dědeček a nejstarší československá folková skupina Spirituál Kvintet. Ti všichni budou hosty koncertu Kapely s příběhem, který si připomene 30. výročí Sametové revoluce. Koncert se uskuteční na náměstí Republiky v pátek 25. října od 18 hodin.

„Historie se musí připomínat a svoboda není samozřejmostí. Proto si připomeňme dobu, kdy to byla právě muzika, která  pro mnohé z nás byla jakýmsi vnitřním exilem tehdejší doby. Připomeňme a zazpívejme si ty písně, které náš národ provázely totalitou,“ říká hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

Spirituál Kvintet oslaví příští rok 60 let od svého vzniku a rozloučí se se svými příznivci sérií vystoupení. Jen pro připomenutí, v listopadu roku 1989 zpíval Spirituál kvintet z balkonu pražského Melantrichu, o rok později si opět na Václavském náměstí mezi členy skupiny na pódiu zazpívali prezidenti Václav Havel a George Bush starší. Se Spirituál Kvintetem zazní na náměstí Republiky v Plzni jejich nejhranější písně, Až se k nám právo vrátí a Jednou budem dál.

Symbolické oslavy svobody se zúčastní také český písničkář, básník, textař a předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček. PEN klub je nejstarší světová organizace na ochranu lidských práv a také nejstarší organizace, která propaguje přátelství a intelektuální spolupráci mezi všemi spisovateli. V rámci neziskové organizace Člověk v tísni se Jiří Dědeček podílí i na lidskoprávních aktivitách. Na koncertě tak mají návštěvníci jedinečnou příležitost si poslechnout například píseň – Vraťte mi nepřítele.

Vystoupí také Plzeňská skupina COP s Míšou Leichtem. Kapela v době totality hrála muziku inspirovanou americkou country pro nejrůznější ilegální uskupení lidí, kteří se snažili uchovat vzpomínky na to, že tuto část republiky osvobodili Američané. Copáci tak byli velmi často v hledáčku policie. Zakladatel kapely a její umělecký vedoucí Míša Leicht se také aktivně účastnil revolučních demonstrací v Plzni.

Na celou akci se chystají také policisté. V místě konání kulturní akce a jejím okolí posílené hlídky městské policie dohlédnou na zajištění veřejného pořádku a bezpečnost návštěvníků.  Cílem je rovněž zároveň působit preventivně proti krádežím. Řidiči v centru by měli v souvislosti s touto akcí počítat také s určitými dopravními omezeními," doplnila mluvčí strážníků Jana Pužmanová.