Kdy zmizí díra po Inwestu? Nová městská čtvrť se má začít stavět už brzy

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 19. březen 2021 13:53
Ameside vizualizace: Ameside

Jedna z jizev – obří díra po Kulturním domu Inwest, zdobí tvář Plzně už devět let. Sice se pro ni našlo praktické využití a v současnosti slouží jako parkoviště, ideální řešení to ale není. I kvůli prázdnému prostoru se z dříve lukrativního místa stala nevyhledávaná část města. Už brzy by se to ale mělo změnit.

Foto: M. Osvaldová

"Projekt Americká Sirková, který připravuje soukromý investor, z hlediska projektové přípravy běží. Investor získal EIA, tedy posouzení vlivu stavby na životní prostředí, a aktuálně připravuje dokumentaci pro územní rozhodnutí," popsal technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Projektové přípravy se ani při současných omezeních nezastavily. Už nyní je ale jisté že si investor sáhne do kapsy hlouběji než původně předpokládal a zhruba o miliardu korun. "Po získání územního rozhodnutí pak bude pokračovat ve stavebním řízení, my současně připravujeme další projekty týkající se podchodu na Americké a vlastně zkvalitnění nebo revitalizace té části k Wilsonovu mostu," podotkl Šindelář.

Namísto referendem zamítnutého obchodního centra v prostoru vznikne nová městská čtvrť. "Výstavba bude situovaná do několika bloků tak, jak nám to předurčuje a reguluje územní plán a územní studie," vysvětlil zástupce investora Tomáš Jícha.

Pohled na novou čtvrť od Americké z Wilsonova mostu

Připravovaná nová městská čtvrť zahrnuje mimo jiné bytové domy s více než 120 byty, přes 21 tisíc metrů čtverečních administrativních ploch, hotel a asi stovku obchodů. Společnost do projektu zahrnula zeleň, právě na té totiž Plzeňanům záleželo zejména. "Projekt se na zeleň poměrně dost zaměřuje, vycházíme v tomto vstříc, aby tam vznikly městské ulice, kde bude dostatek stínu, dostatek zeleně," dodal architekt Filip Pokorný.

Jedinou otázkou zůstává, jak bude čtvrť dopravně obsluhována. "Uzavření části Americké nemá vliv na tuto investici. Projekt momentálně vyhovuje podmínkám dopravní situace v této lokalitě," komentoval Šindelář.

Investor předpokládá, že pokud vše půjde podle plánu, začne stavět už v příštím roce. "My budeme velmi rádi, pokud to tak dopadne, protože místo Americké a Sirkovy je už po dlouhou dobu ve stavu, které si město Plzeň a snad ani občané Plzně takto nepřejí," doplnil technický náměstek.