Obyvatelům vadily pohozené odpadky, obvod zřídil pytlomat

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 30. březen 2021 11:02

Média

Centrální plzeňský obvod umístí ve své okrajové části Nová Hospoda takzvané Pytlomaty. Místní lidé chtějí pomoci s úklidem lesa, kde je poslední dobou stále víc odpadků. V pytlomatu najdou rukavice a pytle na odpad, který mohou sbírat třeba při procházce lesem a pak ho nechat u pytlomatu. Obvod sesbíraný odpad odveze.

„S nápadem spolupráce na úklidu přišli sami obyvatelé Nové Hospody, kteří chodí na procházky do nedalekého lesa a vadí jim přibývající odpadky, které se tam povalují. Nabídli se, že les budou sami uklízet a my jim k tomu pomůžeme tím, že dodáme rukavice, pytle na odpadky a nasbíraný odpad potom odvezeme,“ vysvětluje starosta Městského obvodu Plzeň 3 David Procházka.

Bydlím na Nové Hospodě a do lesa mezi ní a Vejprnicemi chodím ráda a často na procházky. Za poslední rok pozoruji zvýšení počtu lidí pohybujících se v tomto lese a také bohužel zvýšené množství odpadků v lese. Vzhledem k tomu, že příroda je jedno z mála míst, kam se nyní smí a kde všichni můžeme čerpat tolik potřebnou energii pro zvládnutí této náročné doby, myslím, že bychom ji neměli ničit a třeba ji i projevit nějakou péči například tím, že vysbíráme nepořádek, který tam lidé nanosili,“ uvedla jedna z obyvatelek Nové Hospody.

Městský obvod proto přišel s návrhem zavést Pytlomat, což je stanoviště, kde si dobrovolníci před procházkou v lese vezmou rukavice a pytel na odpadky a při návratu naplněný pytel nechají opět na tomtéž místě, jako si ho vyzvedli. Zatím budou k dispozici tři místa s Pytlomatem na následujících 14 dní a odpadky bude obvod ve spolupráci s Čistou Plzní odvážet třikrát v týdnu. „Jsme si vědomi toho, že les patří soukromému majiteli, v jehož silách ale není udržovat tam pořádek. Takže chceme vyjít vstříc jak rodinám s dětmi, které do lesa chodí na procházky a čerpat energii na čerstvém vzduchu, tak také vlastníkovi lesa. Budeme rádi, když se místní do výzvy zapojí a pomohou tak zlepšit prostředí, ve kterém žijí,“ dodává David Procházka

Pytlomat na Nové Hospodě bude označený cedulí s nápisem PYTLOMAT a lidé jej najdou na třech místech: na rohu ulic K Plzni a Konečná a na začátku na konci ulice K Merfánům do konce března.

Do výzvy obyvatelům ke sběru odpadků v lokalitě, kde bydlí, se zapojí v příštích týdnech i Radobyčice. Chystají speciální verzi „Pytlomatu“. „Už od loňského roku se chystáme uspořádat hromadný sběr odpadků v Radobyčicích a okolí, ale bohužel opatření související s pandemií nám nedovolila akci uskutečnit. Máme vše připraveno na to, abychom lidem poskytli rukavice a pytle, a následně zajistili odvoz i velkoobjemového odpadu. Protože, ač se to zdá těžko uvěřitelné, v lese se dají běžně najít třeba i pneumatiky od aut,“ říká první místostarosta obvodu Petr Baloun a zároveň předseda Osadního výboru Radobyčice. Tady se k aktivitě připojí hned několik místních spolků, a to Staročeská Li-Ra, TJ Sokol v Radobyčicích, SDH Radobyčice a Osadní výbor Radobyčice. Termín hromadného sběru odpadků bude ještě upřesněn v závislosti na platných opatřeních.

„Vítáme každý nápad, jak se zapojit do úklidu místa, které mají lidé rádi nebo kam chodí na procházky. Podpoříme rádi každou podobnou akci, byť jen malého rozsahu,“ uzavírá David Procházka.