Kdy zmizí skleněné peklo? Majitelé naznačili, co by místo něj mohlo vyrůst

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 21. leden 2021 11:09
Carimex 3 Tato černá stavba přezdívaná "skleněné peklo" je dlouhá léta největší ostudou Plzně. Foto: Richard Beneš

Místo budovy bývalého Carimexu na plzeňské Letné by mohl vyrůst zbrusu nový komplex s byty, kancelářskými a obchodními prostory. Alespoň takový je plán současných majitelů objektu.

Černá stavba bývalého Carimexu na plzeňské Letné vyvolává emoce a dráždí obyvatele města už více než dvě desítky let. Původní majitel se s Plzní roky soudil, v budově se v jednu chvíli vyskytovalo asi sedmdesát bezdomovců. Od minulého roku má stavba nového majitele, společnost RP Letná. "Na tomto zájmovém území je několik vlastníků pozemků, jedná se o společnost MS Letná a RP Letná. Společnost RP Letná vlastní tu nechvalně známou budovu skleněného pekla, druhá společnost vlastní Citroen, který tam má zastoupení," uvedl právní zástupce obou společností Karel Paleček.

Na lukrativním území by obě společnosti chtěly vystavět zbrusu nový komplex. "Pokud by to dobře dopadlo, tak by tam mohl vzniknout mix bytových jednotek, kancelářských a obchodních prostor," připustil Paleček.

V současné době probíhají jednání mezi majiteli obou pozemků a městem Plzní. Podle technického náměstka Pavla Šindeláře by dohoda mohla být možná už v polovině tohoto roku. "Město Plzeň tam má fakticky dvě postavení. Z hlediska stavebního zákona mluví do toho, jak by se celé to území mělo rozvíjet. A také je vlastníkem podstatné části pozemků na tomto území," doplnil Paleček.

Snahu o změnu vítá Městský obvod Plzeň 4, na jehož území se nechvalně proslulá stavba nachází. Podle starosty Tomáše Soukupa by jako první chtěl, aby z místa zmizely tuny odpadků, které představují obrovskou ekologickou zátěž. "Na dvoře objektu je viditelný odpad a my bychom byli rádi, aby ho nový vlastník zlikvidoval. Samozřejmě potom přijde na řadu i ten odpad, který je přímo uvnitř té budovy," podotkl Soukup. Úklid se ale prozatím nekoná, podle Palečka prý zatím postrádá smysl. "Čekáme na dohodu s městem," dodal právní zástupce.