×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Klabava dosáhla po rychlém dešti na třetí povodňový stupeň

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 26. srpen 2022 20:55
Klabava dosáhla po rychlém dešti na třetí povodňový stupeň ilustrační. Foto: HZS PK

Říčka Klabava, která byla dnes před 17:30 po přívalovém dešti v Hrádku u Rokycan na třetím, nejvyšším povodňovém stupni, už klesla na první stupeň. Informovala o tom Marta Suchá z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni (ČHMÚ). V místě už jen drobně prší.

"Klabava už je po kulminaci. V Hrádku bylo při kulminaci 205 centimetrů a teď je tam těsně pod 150 centimetry, což je hranice druhého povodňového stupně," uvedla Suchá dnes ve 20:15.

Po rychlém přívalovém dešti dosáhla dnes odpoledne Klabava třetího, tedy nejvyššího povodňového stupně, který značí stav ohrožení. Tato říčka reaguje na silné deště vždy nejrychleji ze všech toků v Plzeňském kraji, ale její hladina po deštích obvykle rychle klesá.

"Brdy byly po deštích v minulých dnech hodně nasycené. Byly tam přívalové srážky z výrazných bouřek. Dnešní přívalové deště od pozdních dopoledních hodin doteď způsobily, že během hodiny stoupla (hladina) Klabava z normální úrovně na třetí stupeň," řekl Martin Adamovský z ČHMÚ v 17:40. Zásadní přívalové deště už se podle něj přesunuly východním směrem.

Podle Adamovského bude ještě v Plzeňském kraji v sobotu hodně srážek, ale bouřky už ne. "Nebudou to přívalové srážky, ale spíš přeháňky," uvedl. V neděli už by v regionu nemělo pršet, možné jsou jen přeháňky na jihu v Pošumaví nebo na Šumavě.

Nedaleko Klabavy zaplavil dnes kolem 16:30 rychlý přívalový déšť lokální trať z Rokycan do Nezvěstic na jižním Plzeňsku. Provoz vlaků byl přerušen několik hodin. V lokalitě byly asi dvě desítky zaplavených zahrad.

čtk