Řeky se vylévají z koryt do krajiny, Plzeň vyzývá k opatrnosti kolem břehů

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pondělí, 3. červen 2024 06:32
Řeky se vylévají z koryt do krajiny, Plzeň vyzývá k opatrnosti kolem břehů Foto: plzeň.eu (galerie plzeň.eu a Marek Velebný)

Plzeň vyzývá občany k opatrnosti kolem řek. Některé vodní toky už se vlivem vydatnějších srážek vylévají ze svých koryt do krajiny a okolí, lidé by k nim neměli vstupovat. Podmáčená půda také může způsobovat vyvracení stromů a v případě vody na silnici hrozí aquaplaning.

Hladiny řek v Plzni jsou zatím rozkolísané, nejhorší situace je na řece Radbuze, kde byl v neděli v 9 hodin ráno vyhlášen 2. povodňový stupeň. V centru města tak již pod vodou zmizela Náplavka, městská policie proto opáskovala vstup k řece. Ostatní toky se drží zatím na maximálně prvním stupni povodňové aktivity.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu se na územím České republiky nachází vlhký a instabilní vzduch, kvůli tomu se budou během neděle i v pondělí vyskytovat na území republiky intenzivnější bouřky. Vzhledem k silnému nasycení v oblasti západních Čech mohou řeky reagovat na přívalové srážky výraznými vzestupy hladin. 

Na Radbuze ve Staňkově i nadále přetrvává 3. SPA, na Úhlavě ve Štěnovicích a Úslavě v Koterově 2. SPA.

Mezi Plzencem a Plzní je přerušena vlaková doprava. Trať je zaplavená a došlo k sesuvu půdy. Trať bude zprovozněna zřejmě 4. 6.