Konec přejíždění. Lékařská fakulta zahájila dostavbu kampusu za 1,5 miliardy

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 22. říjen 2019 17:12

Nové posluchárny, praktické a seminární místnosti, vyšetřovny a ambulance, laboratoře, studovny, pracovny, šatny nebo garáže. To vše vznikne v budově kampusu Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, jejíž výstavba byla slavnostně zahájena. Po dokončení, které je naplánováno na rok 2022, se do něj přesune i děkanát, knihovna, vznikne tu menza a další zázemí pro studenty a pedagogy.

Foto: M. Osvaldová

Objekt nazvaný Univerzitní medicínské centrum bude mít v šesti nadzemních podlažích tři posluchárny, 23 místností na praktika a semináře, vyšetřovny s ambulancemi, 29 laboratoří, simulační centrum, studovny a další prostory. "Přestěhují se sem všechny teoretické ústavy, což je důležité nejen ve vztahu k fakultní nemocnici, ale také ve vztahu k Biomedicínskému centru, neboť téměř všichni naši význační pedagogové jsou zároveň činní v Biomedicínském centru," uvedl děkan Lékařské fakulty Jindřich Fínek. Hlavní výhodou bude koncentrace všech budov na jednom místě. "Studenti, kteří u nás začnou studovat a nejsou z Plzně, potřebují mapu města, aby se zorientovali," dodal děkan. Koncentrací pracovišť se podle něj zefektivní provoz, zjednoduší se sdílení laboratoří a přístrojů a rozšíří spolupráce pracovišť fakulty. "Je to radostný den pro celou Univerzitu Karlovu. Vznikne zde krásný moderní komplex, kdy se propojí Lékařská fakulta a Fakultní nemocnice," doplnil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

První etapa stavby nového kampusu začala v roce 2012. Vznikly tři nové objekty, v nichž už funguje pět teoretických ústavů a dvě budovy výzkumného Biomedicínského centra. Podle Fínka se uvažuje ještě o třetí etapě za přibližně 100 milionů korun, která by měla zahrnout stavbu moderní sportovní haly a zároveň sídla Ústavu tělesné výchovy, který jediný po dokončení současné etapy zůstane mimo nový kampus.

Vybudování Univerzitního medicínského centra se stalo nezbytností i vzhledem ke zvyšujícímu se počtu studentů. V souladu s nařízením vlády přijala letos Lékařská fakulta v Plzni na obor Všeobecné lékařství v češtině na 300 studentů, což je o 50 více než vloni. Dalších více než 40 studentů nastupuje na obor Zubní lékařství. Navýšený počet uchazečů plánuje fakulta přijímat i v dalších letech. V současné době studuje v Plzni na 2000 budoucích lékařů, z toho je na 500 cizinců.