Koronavirus znovu na vzestupu. Nejvíce pozitivních testů hlásí Plzeňský kraj

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 21. červen 2022 16:16
Koronavirus znovu na vzestupu. Nejvíce pozitivních testů hlásí Plzeňský kraj ilustrační. Foto: pixabay

Více než polovinu případů koronaviru v posledním týdnu tvoří nové subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) to ukazují data z diskriminačních PCR testů. Zatímco v týdnu od 6. června tvořily nové varianty zhruba osm procent vzorků, v minulém týdnu šlo o 53 procent. Nejhorší je přitom situace v Plzeňském kraji, konkrétně v okresech Plzeň-město a Rokycany, tzv. reprodukční číslo vyšplhalo už na hodnotu 1,22.

V období od 12. 6. do 19. 6. má Národní referenční laboratoř k dispozici data 264 hlášených testů diskriminační PCR ze 16 laboratoří. „Dosavadní výsledky testů metodou PCR naznačují razantní nárůst v zastoupení subvariant BA.4 a BA.5 oproti ostatním variantám.  Opíráme-li se o data z Evropy a o bohužel chudá sekvenační data, je pravděpodobnější, že za tímto nárůstem je spíše šíření BA.5 než BA.4. V souvislosti s šířením této varianty lze očekávat i další nárůst detekcí pozitivních případů infekce covid-19,“ uvádí vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová. Dobrou zprávou je ale fakt, že právě tyto subvarianty se nejeví jako ty, které by nějak významně měnily či zhoršovaly průběh infekcí u pacientů.

Podle Jiřincové je nutné brát v úvahu, že testování v České republice zaznamenalo masivní útlum, testy už nejsou ani povinné, ani momentálně potřebné pro cestování do některých zemí. "Laboratoře v menší míře vyšetřují i diskriminačními PCR, protože toto vyšetření je hrazené ze zdravotního pojištění pouze na základě žádosti lékaře. Snížení počtu vyšetření negativně ovlivňuje počet  sekvenovaných vzorků. Obraz o situaci tedy skládáme nejen z výsledků testů v ČR, ale také z dat v celosvětových databázích, především v GISAID,“ dodala.