V plzeňském areálu DEPO2015 se v sobotu a v neděli veřejnosti předvede 35 převážně místních tvůrců, kutilů a inovátorů. Jejich přehlídka Maker Faire naváže na předloňský úspěch, kdy přišlo přes 2500 lidí, a rozšíří se o instalace, populárně naučné show a dílny s tradičním tvořením, ale i s moderními technologiemi. Vstup na akci je zdarma, přímo na místě bude možné si nechat udělat test na covid.
První přehlídka kreativity Maker Faire Pilsen 2019 se těšila velkému zájmu, navštívilo ji přes 2 500 lidí. Pořadatelé tak po nucené pauze zapříčiněné koronavirovou pandemií chystají rozsáhlejší akci s pestrým programem. „Přestože se musíme vyrovnat s mnoha omezeními, přinášíme jednu významnou změnu – letošní ročník se zbavil přívlastku mini. V Plzni se tak uskuteční první „velký” Maker Faire. Stejně jako před dvěma lety se návštěvníci mohou těšit na víkend plný elektrotechnických projektů, moderního umění, experimentů a ručně vyráběných produktů. Přibydou navíc také velké působivé instalace. Podstatou festivalu je interaktivní forma, děti i dospělí mají možnosti si vše vyzkoušet a osahat – nejlépe třeba na workshopech od zkušených makerů,“ vysvětluje Vojtěch Kolařík, jeden z organizátorů akce.
Mezi hlavní lákadla patří velká instalace MansterVille. Jedná se o ocelový lunapark s několika punkovými atrakcemi. Jeho hlavní část, železný kolos MansterWheel připomínající zvětšené kolečko pro křečka, stačila od svého sestrojení procestovat kus Evropy. Na druhé velké instalaci festivalu se nejmenší návštěvníci seznámí se základními fyzikálními principy, strojírenstvím a týmovou prací. Díky dráze Nerdy Derby od otevřené dílny PrusaLab si totiž zkusí navrhnout a zprovoznit vlastní závodní auto.
Program snadno zabaví celou rodinu, svou zručnost otestují děti i dospělí na několika workshopech. Na jednom místě návštěvníci dostanou možnost si třeba sestrojit vlastní vodní raketu, vyrobit přírodní kosmetiku nebo se dozví jak na stavbu vlastního motokola. Nahlédnou také pod pokličku tradičního řemesla pokládání zlatých plátků na sklo, které v minulosti bylo běžnou praxí výzdoby výloh obchodů a nyní se využívá jako náročná umělecká technika. V neposlední řadě pak maker Jiří Praus předvede svůj mechanický tulipán, který při doteku rozkvete a svítí. K němu se připojí nad dalších 40 účastníků festivalu, kteří návštěvníkům odprezentují to nejlepší ze svých dílen různé velikosti.
Své vychytávky a vynálezy pak představují nejen jednotlivci - kutilové, ale také dětské kroužky, firmy a inovační centra. Festival podporují a také se aktivně účastní například výrobci 3D tiskáren, plzeňské Centrum robotiky, studenti Západočeské univerzity v Plzni nebo Středisko volného času Radovánek. „Velké zapojení a zájem místních tvůrců nám dělá radost, Plzeňský kraj je plný nadšených lidí, kteří tvoří a vynalézají. Skrze Maker Faire je chceme spojit a vynést jejich projekty z pokojíků, dílen a garáží na světlo světla. Návštěvníkům chceme ve všech regionech České republiky ukázat, že možností, jak rozvíjet vlastní kreativitu je mnoho. Maker Faire ukazuje cesty jak tvořit a objevovat doma, ale i v rámci již existujících skupin či organizací. “ uzavírá za pořadatele Vojtěch Kolařík.